Rekreatif alanların yerel halk tarafından değerlendirilmesi: Sinop ili örneği
Evaluation of recreative areas by local people: The example of sinop
- Tez No: 876275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bireylerin refah düzeylerini artırmak ve mental açıdan iyi olmalarını sağlamak adına rekreatif alanlar önemlidir. Bu rekreatif alanlar, bireylerin boş zamanlarını değerlendirmelerini ve doğayla iç içe olmaları açısından önem arz etmektedir. Türkiye'nin en mutlu ili olarak kabul edilen Sinop'ta pek çok rekreatif alan bulunmaktadır. Bu çalışma, Sinop il merkezindeki rekreatif alanların kullanımını ve kullanıcı memnuniyetini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış ve Sinop'taki rekreatif alanların durumu hakkında kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur. Araştırma sonuçları, rekreatif alanların kullanımının ve kullanıcı memnuniyetinin, alanların büyüklüğü, çeşitliliği, erişilebilirliği, bakımı ve güvenliği gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Katılımcılar, rekreatif alanların yetersiz olduğunu ve parklar ile bahçelerin en çok kullanılan alanlar olduğunu belirtmişlerdir. Özellikle, engelli bireyler ve çocuklu aileler için mevcut alanlarda yeterli imkanların bulunmadığı tespit edilmiştir. Katılımcılar, rekreatif alanlarda daha fazla spor aleti, bisiklet yolu ve oturma alanı talep etmektedir. Bu araştırma, Sinoptaki rekreatif alanların mevcut durumunu ve kullanıcı beklentilerini anlamak amacıyla önemli bir kaynak sunmaktadır. Elde edilen bulgular, rekreatif alanların daha etkili bir şekilde tasarlanması ve yönetilmesi konusunda yöneticilere ve tasarımcılara rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Recreational areas are important to increase the welfare levels of people and ensure their mental well-being. These recreational areas give importance to people spending their free time and being in touch with nature. There are many recreational areas in Sinop, which is considered the happiest city of Turkey. This study aims to evaluate the usage and user satisfaction of recreational areas in the center of Sinop province. Data were collected through semi-structured interview forms and provide a comprehensive assessment of the status of recreational areas in the province. The research results indicate that the usage and user satisfaction of recreational areas are influenced by factors such as the size, diversity, accessibility, maintenance, and safety of the areas. Participants noted that recreational areas are insufficient and that parks and gardens are the most frequently used areas. It was particularly found that there are inadequate facilities in existing areas for disabled individuals and families with children.Participants requested more sports equipment, bicycle paths, and seating areas in recreational areas. This study provides an important resource for understanding the current status and user expectations of recreational areas in Sinop province. The findings can guide administrators and designers in more effectively designing and managing recreational areas.