Üniversitelerin elektronik spor kulüplerindeki öğrencilerin elektronik spora katılım motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesi
An investigation of the motivation of students in electronic sports clubs of universities to participate in electronic sports and physical activities
  1. Tez No: 876354
  2. Yazar: MUHAMMED HÜSEYİN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı, üniversitelerin elektronik spor kulüplerindeki öğrencilerin elektronik spora katılım motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 446 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öz ve Üstün (2019) tarafından geliştirilen Elektronik Spora Katılım Motivasyonu Ölçeği ve Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, nonparametrik testlerden Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleriyle Elektronik Spora Katılım Motivasyon ölçeği altboyutlarında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yaş, vücut kitle indeksi ve ailelerinde spor yapan diğer bireylerin varlığı değişkenleriyle fiziksel aktiviteye katılım motivasyon ölçeği altboyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca Elektronik Spora Katılım Motivasyon ölçeği ile Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyon ölçeği arasında“Taksonomi”altboyutu ile“Çevresel Nedenler”altboyutu arasında zayıf ve pozitif bir ilişki;“Rekabet ve Başarı”altboyutu ile“Nedensizlik”altboyutu arasında ise güçlü ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the motivations for participation in electronic sports and physical activity among students in university electronic sports clubs. The sample of the study consists of 446 students attending state and foundation universities in Turkey. The Electronic Sports Participation Motivation Scale developed by Öz and Üstün (2019) and the Physical Activity Participation Motivation Scale developed by Demir and Cicioğlu (2018) were used as data collection tools. Nonparametric tests, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests were used in the analysis of the data. Spearman Correlation analysis was conducted to determine the relationship between the scales. According to the analysis results, significant relationships were identified in the subscales of the Electronic Sports Participation Motivation Scale with variables such as age, gender, body mass index, mother's education level, and father's education level. Significant relationships were also identified between the subscales of the Physical Activity Participation Motivation Scale and variables such as age, body mass index, and the presence of other family members who participate in sports. Moreover, a weak positive relationship was detected between the“Taxonomy”subscale of the Electronic Sports Participation Motivation Scale and the“Environmental Reasons”subscale of the Physical Activity Participation Motivation Scale; a strong negative relationship was found between the“Competition and Achievement”subscale and the“Acausality”subscale