Servikojenik baş ağrısı'nda, servikal mobilizasyon ve klinik pilates egzersizlerinin ağrı, kas sertliği, baş-boyun kan akışı üzerine etkisi
The effect of cervical mobilization and clinical pilates exercises on pain, muscle stiffness, and head and neck blood flow in cervicogenic headache
  1. Tez No: 876353
  2. Yazar: MELTEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, servikojenik baş ağrısı (SBA) tanısı alan bireylerde servikal mobilizasyonun (SM) ve klinik pilates egzersizlerinin (KPE) ağrı, kas sertliği, baş-boyun kan akışı ve postür üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Çalışmaya SBA tanısı almış 37 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak SM, KPE ve SM+KPE şeklinde 3 gruba ayrıldı. Uygulamalar 6 hafta boyunca haftanın üç günü yapıldı. Tedavi öncesinde bireylerin demografik bilgileri alındı. Bir ay içerisindeki baş ağrısı sıklığı ve analjezik kullanım miktarı kaydedildi. Görsel Analog Skalası ile ağrı şiddeti, Myoton Pro ile kas sertliği, Doppler US ile internal karotid arter (İKA) ve vertebral arter (VA) kan akışı, Postür Screen uygulaması ile boyun-omuz postür değerlendirmesi, CROM cihazı ile servikal eklem hareket açıklığı, basınçlı biyofeedback cihazı ile derin boyun fleksör kas (DBFK) enduransı değerlendirildi. Boyun özür durumu için Boyun Özür İndeksi (BÖİ), baş ağrısı özür durumu için Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği (MİDAS) uygulandı. Değerlendirmeler, tedavi öncesi, tedavinin 3. haftası ve tedavi sonrası yapıldı. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı, yaş ve hastalık sürelerinin ortalamaları yönünden fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of cervical mobilization (CM) and clinical pilates exercises (CPE) on pain, muscle stiffness, head and neck blood flow and posture in individuals with cervicogenic headache (CH). 37 individuals diagnosed with CH were included in the study. Individuals were randomly divided into 3 groups: CM, CPE and CM+CPE. Applications were made three days a week for 6 weeks. Demographic information of the individuals was obtained before treatment. Headache frequency and amount of analgesic use within a month were recorded. Pain intensity with Visual Analog Scale, muscle stiffness with Myoton Pro, internal carotid artery (ICA) and vertebral artery (VA) blood flow with Doppler US, neck-shoulder posture evaluation with Posture Screen application, cervical joint range of motion with CROM device and deep neck flexor muscle (DNFM) endurance with pressure biofeedback stabilizer device were evaluated. Neck Disability Index (NDI) for neck dissability status and Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) for headache disability status were applied. Evaluations were performed before treatment and repeated at week 3 and after treatment. There was no difference between the groups in terms of gender distribution, age and average disease duration (p>0,05).