Evaluation of the in-house coursebook 'Mentora English B1' from the perspectives of preparatory school students and instructors
'Mentora English B1' kurumsal ders kitabının hazırlık okulu öğrencileri ve öğretim görevlilerinin bakış açılarıyla değerlendirilmesi
- Tez No: 876360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mentora English B1 ders kitabını Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin dil hazırlık programındaki öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin bakış açılarından değerlendirmektir. Katılımcılardan hem nicel hem de nitel veriler elde edilmiştir. 301 öğrenci, konular, hedef dil kültürü, dilbilgisi ve kelime bilgisi, beceriler, etkinlikler, düzen ve pratik hususlar ile ilgili yedi Likert ölçekli bölüm ve ders kitabının güçlü ve zayıf yönleri, öneriler ve diğer yorumlarla ilgili dört açık uçlu soru içeren bir anket aracılığıyla nicel veriler sağlamıştır. 31 öğretim görevlisi amaç ve hedeflerle ilgili bir ek bölüm de dahil olarak aynı anketin öğretim görevlisi versiyonunu doldurmuştur. Ankete ek olarak, on öğretim görevlisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin olumlu algılarının dört dil becerisinin dengeli bir şekilde işlenmesi, iletişimsel ve bağlamsal dilbilgisi öğretimi ve ders kitabının seviyeye uygunluğu ile ilgili olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, hem öğrenciler hem de öğretim görevlileri arasındaki olumsuz algılar, çekici olmayan fiziksel görünüm, ilgi çekici olmayan konular ve dilbilgisi ifadelerinin ve etkinliklerinin yetersizliği ile ilgilidir. Elde edilen bulgular, mevcut ders kitabının yeniden tasarlanması için dilbilgisi referansı, ek alıştırmalar, düzensiz fiiller listesi, alıştırma kitabı ve öğretmen kitabı eklenmesi gibi öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the coursebook Mentora English B1 from the perspectives of students and instructors at a language preparatory program of a foundation university in Turkey. Both quantitative and qualitative data were obtained from the participants. 301 students provided quantitative data through a questionnaire including seven Likert scale sections related to topics, target-language culture, grammar and vocabulary, skills, activities, layout and physical makeup, and practical considerations and four open-ended questions related to the strengths and weaknesses of the coursebook, suggestions and further comments. 31 instructors completed the instructors' version of the same questionnaire, which has one additional section related to aims and objectives. In addition to the questionnaire, semi-structured interviews were carried out with ten instructors. The findings revealed that students' and instructors' positive perceptions were related to the balanced processing of four language skills, communicative and contextual grammar teaching, and level appropriateness of the coursebook. In contrast, the negative perceptions among both students and instructors were related to unattractive physical appearance, uninteresting topics, and inadequacy of grammar expressions and activities. The gathered findings offer implications about the redesign of the existing coursebook, such as adding a grammatical reference, additional exercises, a list of irregular verbs, a workbook, and a teacher's book.