Investigation of parental attitudes, need for social approval and self-esteem in emerging adults
Beliren yetişkinlerde ebeveyn tutumları, sosyal onay ihtiyacı ve benlik saygısının incelenmesi
  1. Tez No: 876403
  2. Yazar: RÜVEYDA İNCEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, beliren yetişkinlerin benlik saygısının yordayıcıları olarak sosyo-demografik faktörler (cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik durum ve yaşam düzeni gibi), ebeveyn tutumları ve sosyal onay ihtiyacının rolünü incelemektir. Çalışma, Türkiye'den 444 katılımcı (336 kadın, 105 erkek, 3 diğer) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Anne Babadan Algılanan Psikolojik Kontrol Ölçeği (ABAPKÖ), Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği (SOİÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) aracılığıyla çevrimiçi ve yüz yüze olarak toplanmıştır. Veri analizinde Pearson korelasyon momentler çarpımı analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, benlik saygısı ile hem anne hem de babadan gelen ebeveyn saygısızlığı ve hem anne hem de babadan gelen psikolojik kontrol arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, benlik saygısı ile başkalarının yargılarına karşı duyarlılık, sosyal geri çekilme ve iyi bir izlenim bırakma çabası arasında negatif bir korelasyon bulunmaktadır. Bulgular, demografik değişkenlerin (cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik durum, yaşam düzeni) ve anne ve baba ile ilgili ebeveyn tutumlarından kaynaklanan değişkenlerin (ebeveyn saymazlığı, psikolojik kontrol) beliren yetişkinlerin benlik saygısında yordayıcı bir rol oynamadığını göstermiştir. Sosyal onayla ilgili değişkenler olan başkalarının yargılarına duyarlılık, sosyal çekilme ve iyi bir izlenim bırakma, beliren yetişkinlerde özsaygı üzerinde öngörücü bir rol oynamıştır. Bu sonuçlar, genç yetişkinlerin psikolojik sağlığı üzerinde sosyal onay ihtiyacının etkilerini daha iyi anlamak ve hafifletmek için stratejiler geliştirmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the predictive role of socio-demographic factors (gender, education level, economic status, and living arrangements), parental attitudes and the need for social approval on self-esteem in emerging adulthood. The study was conducted with a sample of 444 participants (336 females, 105 males, 3 others) from Turkey. The data were collected online and in person through the Perceived Psychological Control from Parents Scale (PPC_PS), Need for Social Approval Scale (NSAS), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). Pearson moment correlation coefficient and hierarchical regression analysis were used to analyze the data. The results revealed that there is a positive correlation between self-esteem and parental disrespect from mother and father, psychological control from mother and father, and there is negative correlation between self-esteem and sensitivity to the judgments of others, social withdrawal, making a good impression. The findings indicated that socio-demographic variables (gender, education level, economic status, living arrangements) and parental attitudes related variables from mother and father (parental disrespect, psychological control) did not have predictive role on self-esteem in emerging adults. Need for social approval related variables sensitivity to the judgments of others, social withdrawal and making a good impression had predictive role on self-esteem in emerging adults. These results are crucial for developing strategies to better understand and mitigate the effects of need for social approval on the psychological health of emerging adults.