Üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet rollerinin sosyal onay ihtiyacına ve ebeveyn tutumlarına göre incelenmesi
An investigation of gender roles in university students according to the need for social approval and paternal attitudes
  1. Tez No: 789219
  2. Yazar: PINAR SİNİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının, anne baba tutumları ve sosyal onay ihtiyaçları arasında ilişkinin var olup olmadığını anlayabilmek ve açıklayabilmektir. Nicel araştırma yöntemlerine uygun olarak yapılan çalışma İzmir ilinin Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrenim görmeye devam eden öğrencilerle yapılmıştır. Çalışma, toplamda 385 gönüllü öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Zeyneloğlu &Terzioğlu (2011) tarafından oluşturulan Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ), Kuzgun & Eldeleklioğlu (1972) tarafından geliştirilen Ana Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Karaşar & Öğülmüş (2016) tarafından oluşturulan Sosyal Onay İhtiyaç Ölçeği (SOİÖ) kullanılmıştır. Bunun yanı sıra araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Veri analizinde araştırmada yer alan değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Öğrencilerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere göre farklı fakültelerden 1.sınıftan 4.sınıfa kadar olan üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ölçeğin alt boyutlarında farklılaşsa da genel olarak öğrencilerin eşitlikçi cinsiyet tutumlarına sahip olduğu görülmüştür. Kadın öğrencilerin ise erkek öğrencilere göre daha eşitlikçi cinsiyet tutumlarına sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin demografik özellikleriyle ölçekler arası incelemeler yapılıp anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet rollerine, anne baba tutumları ve sosyal onay ihtiyacı açısından bakılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
For this purpose, to understand and explain whether there is a relationship between gender role attitudes, parental attitudes and social approval needs in university students. The study, which was carried out in accordance with quantitative research methods, was carried out with blind people at Dokuz Eylul University in Izmir. The study was carried out with an expanded 385 volunteer students. As data collection tools, Gender Roles Attitude Scale (TCRTÖ) created by Zeyneloğlu &Terzioğlu (2011), Parent Attitude Scale (ABTÖ) developed by Kuzgun & Eldeleklioğlu (1972) and Social Approval Need Scale (SOİÖ) created by Karaşar & Öğmüş (2016) ) used. In addition, a personal information form created by the researcher was applied. In data analysis, Kurtosis (Kurtosis) and Skewness (Skewness) values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. Parametric methods were used in the analysis of the data. Relationships between dimensions determining students' scale levels were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. T-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the students. The data obtained in the research were evaluated in computer environment through SPSS 22.0 statistical program. According to these evaluations, although the gender role attitudes of university students from different faculties from the 1st to the 4th grade differ in the sub-dimensions of the scale, it has been observed that the students generally have egalitarian gender attitudes. It has been observed that female students have more egalitarian gender attitudes than male students. Measurements were made according to the faculty, class, income level and educational status of the parents and significant relationships were found. In this study, it was aimed to look at gender roles in terms of parental attitudes and the need for social approval.