Ergenlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumu ile sosyal onay ihtiyaçları ve kişilerarası problem çözme becerilerinin incelenmesi
An investigation of adolescents' perceived helicopter parenting attitudes in relation to their need for social approval and interpersonal problem-solving skills
- Tez No: 966183
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ergenlerin Algıladıkları Helikopter Ebeveyn Tutumları ile Sosyal Onay İhtiyacı ve Kişilerarası Problem Çözme Becerilerinin İncelenmesi Bu araştırmada ergenlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumları ile sosyal onay ihtiyaçları ve kişilerarası problem çözme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Niğde il merkezi ve ilçesinde bulunan resmi ve özel Anadolu/Fen liselerinde öğrenim gören 14-18 yaş aralığında olan 349 ergen dâhil edilmiştir. Çalışmada, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile bazı bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, algılanan helikopter ebeveyn tutumların belirlenmesi amacıyla“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği”, sosyal onay ihtiyacının belirlenmesi amacıyla“Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği”ve kişilerarası problem çözme becerilerinin incelenmesi amacıyla da“Kişilerarası problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı, hipotezlerin sınanmasında ise bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ergenlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumlarının; anne, baba öğrenim durumu, sosyoekonomik düzey, ebeveyn birliktelik durumu, aile tipi, kardeş sayısı, doğum sırası, ebeveynler ile olan ilişki düzeyi, anne/baba ile aktif zaman geçirme, ebeveynlerin sorumlulukları üstlenme durumu, akademik beklenti düzeyi, ergenlerin yaşadıkları problemleri ebeveynleriyle konuşma durumu, ergenlerin gün içinde yaşadığı duyguları konuşma durumu, dijital oyun oynama süreleri, ergenlerin yakın arkadaş grubu olma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An Investigation of Adolescents' Perceived Helicopter Parenting Attitudes in Relation to Their Need for Social Approval and Interpersonal Problem-Solving Skills This study aimed to examine adolescents' perceived helicopter parenting attitudes in relation to their need for social approval and interpersonal problem-solving skills. The research sample consisted of 349 adolescents aged between 14 and 18, studying at public and private Anatolian/Science high schools in the city center and districts of Niğde, Turkey. The data collection tools included the“General Information Form”developed by the researcher to gather socio-demographic and background information, the“Perceived Helicopter Parenting Scale”to assess perceived helicopter parenting attitudes, the“Need for Social Approval Scale”to evaluate the need for social approval, and the“Interpersonal Problem-Solving Inventory”to measure interpersonal problem-solving skills. For data analysis, the SPSS 27.0 software was used. Independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation tests were employed to test the hypotheses. The results revealed that adolescents' perceptions of helicopter parenting significantly differed according to variables such as maternal and paternal education levels, socioeconomic status, parental marital status, family type, number of siblings, birth order, the quality of parent-child relationships, time spent actively with mother/father, whether parents take on responsibilities, level of academic expectations, adolescents' willingness to talk to parents about their problems and emotions, time spent playing digital games, and having a close circle of friends.