Üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin fonksiyonel olmayan tutumlar ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of individual and social adaptation of university students in terms of non-functional attitude and various variables
  1. Tez No: 513994
  2. Yazar: METİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı fonksiyonel olmayan tutumların üniversite öğrencilerinin genel, kişisel ve sosyal uyum düzeyini yordayıp yordamadığını incelemek ve üniversite öğrencilerinin uyum düzeylerini, cinsiyet, yaş, sınıf, eğitime devam edilen fakülte, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, bireyin yaşamının büyük bir bölümün geçirdiği yer, bireyin algıladığı ebeveyn tutumu ve kendisini algıladığı sosyoekonomik durum açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma modeli, ilişkisel araştırma yöntemi ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni Siirt Üniversitesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında dört yıllık fakültelerde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi oran tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 950 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE), Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanılmıştır. Verilerin analizi Bağımsız Örneklemler için t testi, Kruskal-Wallis testi, Tek Faktörlü Anova ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kruskal-Wallis testi sonucunda gruplar arasında anlamlı fark, Mann-Whitney U testi kullanılarak belirlenmiştir. Tek Faktörlü Anova testi sonucunda gruplar arasında anlamlı farkın hangi gruplar arasında olduğu, Tukey, Scheffe ve LDS testi kullanılarak tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kız ve erkek öğrencilerin genel ve sosyal uyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kişisel uyum düzeyi açısından ise, erkek öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulunan etki büyüklüğü değerine göre (d=0.25) bu fark küçük düzeydedir. Üniversite öğrencilerinin genel ve sosyal uyum düzeyleri, yaş grubu 26-+ ve 21-25 olanların lehine 18-20 yaş grubundakilerle anlamlı olacak şekilde farklılaşmaktadır. Ayrıca kişisel uyum düzeyleri 21-25 yaş grubundakilerin lehine, 18-20 yaş grubundakilere göre anlamlı farklılık göstermektedir. Genel uyum düzeyi açısından, elde edilen etki büyüklüğü değerine göre ( η2=0.15 ) bu fark büyük düzeydedir. Üniversite öğrencilerinin genel ve sosyal uyum düzeyleri, kendilerini algıladıkları sosyoekonomik düzey iyi ve orta olanların lehine kötü grubuyla anlamlı olacak şekilde farklılaşmaktadır. Kişisel uyum düzeyi açısından ise kendini algıladığı sosyoekonomik düzey iyi olanların lehine kötü grubuyla anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca genel uyum düzeyi açısından, test sonucu elde edilen etki büyüklüğü değerine göre ( η2=0.017 ) bu fark küçük düzeydedir. Anne eğitim düzeyi okuryazar ve lise olan üniversite öğrencilerinin genel uyum düzeyi, okuryazar olmayanlara göre anlamlı olacak şekilde yüksek bulunmuştur. Kişisel uyum düzeyi açısından, anne eğitim düzeyi okuryazar olanların lehine okuryazar olmayanlarla anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca anne eğitim düzeyi açısından, üniversite öğrencilerinin sosyal uyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Genel uyum düzeyi açısından, test sonucu elde edilen etki büyüklüğü değerine göre ( η2=0.01) bu fark küçük düzeydedir. Baba eğitimi düzeyine göre, üniversite öğrencilerinin genel, kişisel ve sosyal uyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sınıf düzeyine göre, üniversite öğrencilerinin genel ve kişisel uyum düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal uyum düzeyi açısından ise, 4. Sınıfların lehine 1.sınıflarla anlamlı fark bulunmuştur. Test sonucunda elde edilen etki büyüklüğüne göre (η2=0.0115) bu fark küçük düzeydedir. Yaşamınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz yerleşim yeri değişkenine göre, üniversite öğrencilerinin genel ve kişisel uyum düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal uyum düzeyi açısından ise, yerleşim yeri büyükşehir ve şehir olanların lehine ilçe ile anlamlı fark bulunmuştur. Test sonucunda elde edilen etki büyüklüğüne göre (η2=0.010) bu fark küçük düzeydedir. Üniversite öğrencilerinin öğrenimlerine devam ettikleri fakülteye göre, genel uyum düzeyleri arasında, İlahiyat, Veterinerlik, Eğitim Fakülteleri ve Sağlık
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether the non-functional attitudes can predict general, personal and social adaptation of university students and whether the adaptation level of university students has shown statistically a significant difference in terms of gender, age, grade, the faculty studied at, mother's education status, father's education status, the place where the individual spent most of his/her educational life, the individual's parental attitude and self socio-economic status perception. The research model has been designed with relational research method. The population of the research consist of the students who studied at Siirt University during 2017-2018 educational year at four-year education faculties. The sample of the research consists of 950 students selected through rate layer sampling method. The data of the research was gathered by using Hacettepe Personality Scale, Non-functional Attitude Scale and Personal Information Form. The analysis of the data has been carried out by using unpaired t-test, Kruskal Wallis test, One Way Anova and Multiple Regression Analysis. In consequence of Kruskal Wallis test, the significant difference between the groups shown up in groups which has been designated by using Mann Whitney U test. In consequence of One Way Anova test, the significant difference between the groups shown up in groups which has been identified by using Tukey, Scheffe and LDS Test. According to the results emerging from the study, there was not a statistically significant difference between the males and female students' general and social adaptation levels. As for individual adaptation level, there was a significant difference for male students. This difference appeared to be small according to quantity of influence level (d=0.25). The level of general and social adaptation levels of university students, the ones at the age of 26 -+ and 21-25 were concluded to be statistically significant compared to the ones at the age of 18-20. Moreover the individual adaptation levels showed significance as for the ones between 21 and 25 compared to 18-20 age groups. When it comes to general adaptation level, this difference seemed to be great according to emerging ultimate level of influence quantity ( η2=0.15 ). General and social adaptation levels of university students and their perceived socioeconomic level of themselves emerged to be statistically significant compared to low level of socioeconomic group. When it comes to individual adaptation level, there was a significant difference between the ones perceiving themselves to be a part of socioeconomically well fared group and the low socioeconomic group. For general adaptation level, this difference seemed to be small according to the ultimate level of influence quantity ( η2=0.017 ) . The general adaptation of university students whose mothers are literate and at least a high school graduate was significantly different from the ones whose mothers were not literate. When it comes to individual adaptation levels, there was again a statistically significant difference for the ones with literature mothers compared to the ones whose mothers are not literate. There did not appear to be an important difference between the literacy levels of mothers and the students' social adaptation levels. As for general adaptation levels, this difference appeared to be small according to the quantity of influence (η2=0.01). There was not a statistically significant difference between the students' general, individual and social adaptation levels according to their fathers' literacy levels. There did not appear any significant difference between the students' general and individual adaptation levels according to classroom levels. For social adaptation level, there seemed to be a difference between the 4th grades and 1st grades in favor of the former. This difference seemed to be small according to the level of influence (η2=0.0115). According to the location of residence where we spend most of our lives, there was not a significant difference between the students' general and individual adaptation levels. As for social adaptation level, there was a significant difference between the ones who settled in big metropolis or cities and the ones in counties. This difference seemed to be small according to the level of influence (η2=0.010). When compared according to the faculties where the students go on their education, there was a statistically significant difference according to general adaptation levels between the students of Faculty of Theology, Education, Veterinary and College of Health and the Faculty of Arts and Sciences. As for individual adaptation levels, there was a significant difference between the students of Faculty of Veterinary and The College of Physical Education and Sports and the ones in Faculty of Arts and Sciences in favor of the first group. For social adaptation level, there appeared to be a significant difference in favor of the first group between the students of Faculties of Theology and Education and Faculty of Arts and Sciences. This difference appeared to be small as for general adaptation level according to the level of influence (η2=0.038). Perfectionism, need for approval, independent and variable attitude which are 4 sub-dimensions of non-functional attitudes scale explain %8.7 change of general adjustment level, %6.4 change of personal adjustment level and %9.1 change of social adjustment level. According to the normalized regression coefficient, the impact of predictor variable on general adjustment level of relativist order of importance is (β=0.138) for perfectionist attitude, (β=-0.134) for independent attitude, (β=-0.108) for need for approval and (β=-0.047) for variable attitude.