Papart Yaylası ve çevresi (Artvin) briyofit florası
Bryophyte flora of Papart High Plateau and its surroundings (Artvin)
  1. Tez No: 876445
  2. Yazar: NURTAÇ TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Papart Yaylası (Şavşat, Artvin) ve Çevresinin Briyofit florası araştırılmıştır. 25.07.2022 ve 19.06.2023 tarihleri arasında vejetasyonun farklı dönemlerinde gerçekleştirilen 4 arazi çalışmasıyla 9 istasyondan toplanan ±1000 briyofit örneğinin incelenmesi sonucunda; 203 Yapraklı karayosunu, 39 Ciğerotu ve 1 Boynuzsuot teşhis edilmiş olup toplam 243 briyofit taksonu tanımlanmıştır. Bu taksonlardan Scapania mucronata H. Buch, Scapania praetervisa Meyl ve Solenostoma confertissimum (Nees) Schljakov, Niphotrichum canescens subsp. latifolium (C.E.O.Jensen) Frisvoll ve Platyhypnum alpinum (Lindb.) Loeske taksonları Türkiye Briyofit florası için yeni kayıttır. Ayrıca Scapania cuspiduligera (Nees) Müll.Frib, Dichodontium flavescens (Dicks.) Lindb, Dicranum transsylvanicum Lüth, Schistidium lancifolium (Kindb.) H.H. Blom ve Orthotrichum crenulatum Mitt bu çalışma ile ikinci kez rapor edilmiştir. Biyofloristik listede sistematik hiyerarşiye uygun olarak briyofit taksonları, toplanma lokaliteleri, Türkiye bölgesel dağılımları ve ekolojik özellikleriyle birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the bryophyte flora of Papart High Plateau (Şavşat, Artvin) and its surroundings in Turkey's Eastern Black Sea Region. Four field studies were conducted between July 25, 2022, and June 19, 2023, and approximately 1000 bryophyte samples were collected from 9 stations during different periods of vegetation. As a result of the examination of the bryophyte samples, a total of 243 taxa (species, subspecies and varieties) belonging to 58 families and 108 genera were identified. Of these, 1 taxon hornwort, 39 taxa liverworts, and 203 taxa mosses. Scapania mucronata, Scapania praetervisa, Solenostoma confertissimum, Niphotrichum canescens subsp. latifolium, and Platyhypnum alpinum are new records for the Turkish bryophyte flora. In addition, Scapania cuspiduligera, Dichodontium flavescens, Dicranum transsylvanicum, Schistidium lancifolium, and Orthotrichum crenulatum were reported for the second time in this study. In the biofloristic list, bryophyte taxa are given in accordance with the systematic hierarchy, together with their collection localities, regional distributions in Turkey and ecological characteristics.