Posterior dolaşım akut iskemik inme hastalarında metabolik ve sistemik immün inflamasyon indekslerinin tanı ve klinik seyir açısından incelenmesi
Evaluation of metabolic and systemic immune inflammation indices in posterior circulation acute ischemic stroke patients: a study on diagnosis and clinical course
- Tez No: 876477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Posterior dolaşım akut iskemik inme hastalarında, trigliserit/HDL, trigliserit/glukoz, CRP/HDL ve sistemik immün inflamasyon indekslerinin hastalık prediksiyonundaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, bu biyokimyasal parametrelerin hastalığın ayırıcı tanısındaki rolünü ve klinik seyrindeki değişikliklerin tahmin doğruluğunu değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca, elde edilen bulguların ışığında tanı ve tedavi protokollerinin güncellenmesine katkıda bulunarak, literatüre yeni bilgiler eklemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir kohort çalışmasıdır. 01.08.2022 ile 01.08.2023 tarihleri arasında erişkin acil serviste değerlendirilen, 18 yaş üstü, her iki cinsiyetten ve posterior sistem akut iskemik inme tanısı konulan tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar veya birinci derece yakınlarından onam alınmış ve hastane verilerine eksiksiz ulaşılabilmiştir. Çalışmaya 18 yaş altı, gebe, çalışmaya katılmaya onam vermeyen veya onam verilmeyen ve çalışma verilerine eksiksiz ulaşılamayan hastalar dahil edilmemiştir. Bu çalışmada, acil servis başvurularında standart olarak istenen kan tahlilleri ve radyolojik tetkikler değerlendirilecektir. Trigliserit/HDL, trigliserit/glukoz, CRP/HDL ve sistemik immün inflamasyon indeksleri, tanı ve klinik seyir açısından incelenecek diğer rutin kan parametreleri ve radyolojik tetkiklerle ilişkilendirilecektir. Hasta grubunun demografik bulgularına ek olarak, acil servisteki geliş vital bulguları, NIHHS ve mRS gibi skorlamalar, radyolojik görüntüleme ve EKG bulguları, ayrıntılı hikaye ve fizik muayene sonucu oluşturulan olgu formunda yer alacaktır. Çalışmamızda 100 hasta ve 40 kontrol grubu bulunmaktadır. Bulgular: Çalışmaya 100'ü hasta, 40'ı kontrol grubu olmak üzere toplam 140 kişi dahil edildi. Hasta grubunun ortalama yaşı 69,58 ±12,71 yıl, kontrol grubunun ise 66,40 ±5,92 yıl olarak saptandı. Hastaların 53'ü (%53), kontrol grubunun ise 17'si (%42,5) erkekti. En yaygın görülen semptomlar güç kaybı (%30) ve konuşma bozukluğuydu (%29). Radyolojik görüntülemede en fazla lezyonun oksipital lob (%41) ve serebellumda (%36) olduğu saptandı. Hastaların %4'üne trombolitik tedavi uygulanmış ve %21'i yoğun bakım ünitesine yatırılmıştır. Hastaneye yatırılan hastaların %82,6'sı taburcu olmuş, %79'u ise 90 günlük mRS'ye göre fonksiyonel olarak bağımsız (0-2) olarak değerlendirilmiştir. 90 gün içerisinde %8'inde mortalite geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to investigate the efficacy of triglyceride/HDL, triglyceride/glucose, CRP/HDL, and systemic immune inflammation indices in patients with posterior circulation acute ischemic stroke. We seek to evaluate the role of these biochemical parameters in differential diagnosis and their accuracy in predicting clinical course changes. Additionally, we aim to contribute new information to the literature by updating diagnostic and treatment protocols based on our findings. Materials and Methods : This study is a single-center, prospective, observational cohort study. All patients over 18 years of age, of both genders, who were diagnosed with posterior system acute ischemic stroke in the adult emergency department between August 1, 2022, and August 1, 2023, were included in the study. Informed consent was obtained from the patients or their first-degree relatives, and complete access to hospital records was ensured. Exclusion criteria included patients under 18 years old, pregnant women, those who did not consent to participate, and those with incomplete hospital records. Standard blood tests and radiological examinations were evaluated. Triglyceride/HDL, triglyceride/glucose, CRP/HDL, and systemic immune inflammation indices were examined in relation to other routine blood parameters and radiological findings in terms of diagnosis and clinical course. In addition to demographic findings, patients' vital signs upon arrival at the emergency department, NIHHS and mRS scores, radiological imaging, and ECG findings were recorded in a detailed history and physical examination form. The study included 100 patients and 40 controls. Results: A total of 140 individuals, including 100 patients and 40 controls, were included in the study. The mean age of the patient group was 69.58 ± 12.71 years, and the control group was 66.40 ± 5.92 years. Among the patients, 53% were male, compared to 42.5% in the control group. The most common symptoms were weakness (30%) and speech disorders (29%). Radiologically, the most frequent lesion sites were the occipital lobe (41%) and cerebellum (36%). Thrombolytic therapy was administered to 4% of the patients, and 21% were admitted to the intensive care unit. Among hospitalized patients, 82.6% were discharged, and 79% were functionally independent according to the 90-day mRS score. Mortality within 90 days was observed in 8% of the patients.