Aile hekimlerinin malpraktis kaygı ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' malpractice concerns and attitudes
- Tez No: 876490
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kişiler aldıkları sağlık hizmetinde hata olduğunu düşündüğü zaman malpraktis iddiasıyla şikâyette bulunabilmektedir. Son yıllarda hastaların artan beklentileri, avukatların etkileri ve medyanın kışkırtması nedeniyle malpraktis şikayetlerinde artış olmuştur. Hekimlerin, malpraktis şikayetleri veya dava ihtimalleri nedeniyle yaşadıkları kaygı malpraktis kaygısı olarak değerlendirilebilir. Oluşan kaygı nedeniyle hekimlerin davranışları değişebilmektedir. Bu çalışmada; aile hekimlerinin malpraktis kaygılarının, tıbbi hataya karşı tutumlarının ve malpraktis kaygısıyla değişen uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipteki bu araştırmaya Sivas il merkezinde ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda görev yapan aile hekimleri, aile hekimliği uzmanlık öğrencileri ve aile hekimliği uzmanları olmak üzere 186 kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve mesleki tecrübeleri, malpraktis tecrübeleri, malpraktis dava kaynaklarına yönelik düşünceleri, malpraktis endişesiyle uyguladıkları pratik değişiklikleri, kaygıları malpraktis korku ölçeği ile ve tıbbi hataya karşı tutumları tıbbı hatalarda tutum ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmamızda aile hekimlerinin %12.4'ü tıbbi hata nedeniyle şikâyet edilmişti. Aile hekimlerinin %67.7'sinin malpraktis kaygısı yüksekti. Malpraktis korku ölçeği puan ortalaması 21.7±4.8 olarak bulundu. Tıbbi hatalarda tutum ölçeği (THTÖ)'ne göre aile hekimlerinin %93'ü olumlu tutumdaydı. THTÖ puan ortalaması 3.5±0.4 olarak olumlu olarak değerlendirildi. Aile hekimlerine göre tıbbi hataların en önemli nedenleri; iş yükünün fazla olması-hastaya yeterince zaman ayıramamak, mesleki tecrübe ve eğitim eksikliği, iletişim problemleri ve kayıt hatalarıydı. Tıbbi hata davasına konu olarak ise en çok birinci basamakta düzenlenen sağlık raporlarının, tedavilerin ve koruyucu sağlık hizmetlerinin karşılarına çıkacağını düşünüyorlardı. Aile hekimlerinin %72.4'ü tıbbi hata davası kaygısıyla tıbbi yaklaşımını değiştiriyordu.
Özet (Çeviri)
When people think that there is a mistake in the health service they receive, they may file a complaint alleging malpractice. In recent years, there has been an increase in malpractice complaints due to the increasing expectations of patients, the influence of lawyers and the provocation of the media. The anxiety experienced by physicians due to malpractice complaints or the possibility of litigation can be considered as malpractice anxiety. The behaviour of physicians may change due to this anxiety. In this study, it was aimed to evaluate the malpractice anxiety of family physicians, their attitudes towards medical error and their changing practices due to malpractice anxiety. In this cross-sectional, descriptive study, 186 participants including family physicians, family medicine residency students and family medicine specialists working in Sivas city centre and Sivas Cumhuriyet University Department of Family Medicine were included. The sociodemographic information and professional experience of the participants, their malpractice experience, their thoughts about malpractice litigation sources, the practical changes they applied due to malpractice concerns, their concerns were evaluated with the malpractice fear scale and their attitudes towards medical errors were evaluated with the attitude towards medical errors scale. In our study, 12.4% of family physicians had been complained about medical errors. Malpractice anxiety was high in 67.7% of family physicians. The mean score of the malpractice fear scale was 21.7±4.8. According to the Attitude Scale on Medical Errors (ATMS), 93% of family physicians had a positive attitude. The mean score of the THTS was 3.5±0.4 and was evaluated as positive. According to family physicians, the most important reasons for medical errors were high workload-not being able to allocate enough time to the patient, lack of professional experience and training, communication problems and recording errors. They thought that health reports, treatments and preventive health services organised in the primary care would be the most common source of medical error lawsuits. 72.4% of family physicians were changing their medical approach due to the fear of medical malpractice lawsuits.