Acil serviste idrar kültürü alınan hastalarının tedavi uyumunu nasıl arttırırız?
How can we increase the treatment compliance of patients who have urine culture in the emergency department?
- Tez No: 876489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), tüm yaş gruplarında sık görülen ve ciddi komplikasyonlara yol açabilen bakteriyel enfeksiyonlardır. Bu çalışmanın amacı, İYE nedeniyle acil servise (AS) başvuran ve ayaktan takibi planlanan hastaların takip süreçlerini değerlendirmektir Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize karşılaştırmalı kohort çalışmasında, AS'e İYE semptomları ile başvuran ve ayaktan takibi planlanan hastalar randomize olarak AS'e veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına (EHU) üç gün sonra kontrole çağırıldı. Hastaların AS'e başvuru semptomları, laboratuvar sonuçları yanında demografik özellikleri AS hekimlerince veri formuna kaydedildi. Yönlendirme önerisi yapılan birime gelip gelmedikleri, başvuru sonrası bir hafta içinde şikayetlerinin gerileyip gerilemediği ve sonraki 1 ayda aynı semptomlarla hastane başvuruları çalışma ekibince takip edildi. Hastaların takip birimine göre uyumları, semptomların düzelmesi ve İYE rekürrensi analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 450 hasta dahil edildi, ancak takipte ulaşılamayan hastalar dışlandığında 318 hasta analize dahil edildi. Hastaların %83,3'ü kadın ve ortalama yaş 46,4±19,9 yıl olarak saptandı. Hipertansiyon (HT) (%19,8) ve Diyabetes Mellitus (DM) (%16,0) en sık eşlik eden hastalıklar olarak belirlendi. Başvuruda hastaların %8,5'inde ateş mevcuttu. Laboratuvar bulguları arasında lökosit esteraz pozitifliği %78,9, nitrit pozitifliği %23,6 olarak tespit edildi. Başvuru semptomları arasında en yaygın olanı dizüri (%62,6) idi. Yönlendirme sonrası 3. günde servislere başvuran hastaların oranı %9,7 olarak bulundu ve erkek hastaların semptomlarında düzelme görülmeme ve tekrar başvurma oranlarının daha yüksek olduğu belirlendi (sırasıyla p=0,016 ve p=0,023). Başvuru sonrası 3.gün yönlendirme neticesinde AS'e ve EHU'ya giden olguların, semptomlarda düzelme oranı (AS için:%64.3 , EHU için:%58.8) ve 30 gün içinde tekrar başvurma oranı ( AS için:%42.9 EHU için:%41.2) olarak bulunmuş olup fark görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda, hastaların yalnızca %10'u yönlendirmeye uyarak takip edilecek birime başvurmuştur. Hastaların AS'ye veya EHU'ya çağırılması tedavi uyumunu değiştirmemiştir ve AS'de idrar kültürü alınan ve ayaktan izlenen hastaların çok azında kültür sonucuna göre takip yapılabilmiştir. Bu sonuçlar, İYE hastalarının etkin takibi için daha yapılandırılmış bir yaklaşımın gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Urinary tract infections (UTIs) are common bacterial infections that can lead to serious complications across all age groups. This study aims to evaluate the follow-up processes of patients who presented to the emergency department (ED) with UTI and were planned for outpatient follow-up. Methods: In this prospective, randomized comparative cohort study, patients presenting to the ED with UTI symptoms and planned for outpatient follow-up were randomly assigned to return to the ED or to see an infectious diseases specialist for a follow-up three days later. The patients' symptoms at presentation, laboratory results, and demographic characteristics were recorded by ED physicians on a data collection file. The compliance with the referral, symptom resolution within one week post-presentation, and hospital re-admissions with the same symptoms within one month were tracked by the study team. Patients' compliance with the follow-up unit, symptom resolution, and UTI recurrence were analyzed. Results: A total of 450 patients were included in the study; however, 318 patients were analyzed after excluding those lost to follow-up. The mean age of the patients was 46.4±19.9 years, with 83.3% being female. Hypertension (19.8%) and diabetes mellitus (16.0%) were the most common comorbidities. At presentation, 8.5% of the patients had fever. Laboratory findings showed leukocyte esterase positivity in 78.9% and nitrite positivity in 23.6% of the patients. Dysuria was the most common presenting symptom (62.6%). The rate of patients attending follow-up appointments on the third day was 9.7%, with male patients showing higher rates of unresolved symptoms and re-admissions (p=0.016 and p=0.023, respectively). Conclusion: In this study, only 10% of patients complied with the referral to the follow-up unit. Treatment compliance were not significantly different whether patients were referred to the ED or an outpatient clinic. Very few patients who had urine cultures taken in the ED and were followed up on an outpatient basis had follow-up based on culture results. These findings indicate that a more structured approach is necessary for the effective follow-up of UTI patients.