Spor yapan ve spor yapmayan lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Examining the psychological resilience and self-efficacy levels of high school students engaged in sports and those not engaged in sports
- Tez No: 876496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı; spor yapan ve spor yapmayan lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi bazı demografik değişkenleri açısından incelemektir. Tarama modelinde yürütülen olan araştırmanın evrenini Muğla ilinde lisanslı spor yapan ve spor yapmayan lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem ise, Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Köyceğiz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Köyceğiz Anadolu Lisesi, Yüksekokul Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğrencilerden ulaşılabilen ve gönüllü olarak katılan öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmada örneklem grubunu olarak 316 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, psikolojik sağlamlık ve öz yeterlilik hakkında veri toplamak amacıyla 2013 yılında Liebenberg tarafından geliştirilen“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ”ve 1995 yılında Schwarzer ve Jeruselam tarafından geliştirilen“öz yeterlilik Ölçeği ”ve katılımcıların bazı kişisel bilgilerine ulaşabilmek izin araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu ”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kullanılan ölçeklerin güvenilir olduğu, erkek katılımcıların genel öz yeterlilik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, yaş ilerledikçe psikolojik sağlamlık düzeylerinin arttığı, bireysel spor yapan katılımcıların genel öz yeterlilik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin spor yapmayan ve takım sporu yapan katılımcılardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aile gelir düzeyi arttıkça genel öz yeterlilik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin arttığı ve bu iki değişken arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between psychological resilience and self-efficacy among high school students who participate in sports and those who do not, considering certain demographic variables. The research, conducted using a survey model, includes high school students in Muğla who are licensed athletes as well as those who are not. The sample consists of students who were accessible and voluntarily participated from Şehit Ömer Halisdemir Vocational and Technical Anatolian High School, Köyceğiz Vocational and Technical Education Center, Köyceğiz Anatolian High School, and Vocational and Technical Anatolian High Schools. The sample group in the study includes 316 individuals. As data collection instruments, the“Child and Youth Resilience Measure”developed by Liebenberg in 2013 and the“General Self-Efficacy Scale”developed by Schwarzer and Jerusalem in 1995 were used to gather data on psychological resilience and self-efficacy. Additionally, a“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to obtain some personal information about the participants. SPSS software was used for data analysis. According to the research results, the scales used were found to be reliable. Male participants were found to have higher levels of general self-efficacy and psychological resilience compared to female participants. Furthermore, it was found that as age increases, psychological resilience levels also increase, and participants engaged in individual sports have higher levels of general self-efficacy and psychological resilience compared to those who do not participate in sports and those who participate in team sports. It was also observed that as family income levels increase, general self-efficacy and psychological resilience levels increase, and there is a positive relationship between these two variables.