Revisiting the symbolic order in the Great Gatsby and Mrs. Dalloway
Büyük Gatsby ve Bayan Dallway'in sembolik düzenini yeniden gözden geçirmek
  1. Tez No: 876515
  2. Yazar: KHADIJA ALMGHRABI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ESMA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dylan Evans, Lacan'ın açıklamasına dayanarak sembolik düzeni eksiklik ilkesi olarak açıklamaktadır. Bu nedenle, bu tez Scott Fitzgerald'ın The Great Gatsby (1925) ve Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway (1925) eserlerinde sembolik düzenin edebi metindeki kısıtlamalarını inceler, belirli bir topluluk standartı altında meydana gelen bireysel değişiklikleri dikkate alır. Lacan'ın teorisinden yararlanarak, analizde her iki romandaki karakterlerin isteklerini ve kendilerini sosyal ve kültürel çerçevelerinde nasıl anladıklarını araştırır. Sembolik düzen teorisi, karakterlerin isteklerini, kendilerini ve toplumu algılama biçimlerini daha derin anlamamızı sağlamak için önemli bir rol oynar. Bu tez Lacan'ın teorisinin merceğini kullanarak, karakterler tarafından yüzleşilen psikolojik ve sosyal karmaşıklıkların anlaşılmasını genişletir ve sembolik düzenin istekleri ve toplumsal normlar içinde bireysel amaçların müzakeresi üzerindeki etkilerini açıklar. Clarissa'nın dünyasışık moda, partiler ve yüksek toplum gibi parıldayan görünümleri içermektedir. Ancak o dünyaya sürüklenirken, daha derin anlam bulma amacıyla bu görünümlerin altında saklanır. Benzer şekilde Nick'in Doğu kıyısındaki yaşam tarzını“bir tür bozulma kalitesi”olarak adlandırması, bu yaşam tarzı onun dengeyi kaybetmesine neden olur. Bu çalışma, eserlerin karşılaştırmalı bir analizi aracılığıyla insan koşullarının karmaşıklıklarına ve bireylerin en derin arzularını kültürlerinin beklentileriyle uzlaştırma baskısına ilişkin içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dylan Evans explains the symbolic order as the assumed principle of absence based on Lacan's explanation, hence, this thesis explores within Scott Fitzgerald's The Great Gatsby (1925) and Virginia Woolf's Mrs. Dalloway (1925) the constraints of the symbolic order in the literary text taking in account the individual changes that happen under a specific community stander. Drawing upon Lacanian theory, the analysis explores the ways in which the narrators in both novels navigate their desires and their understanding of themselves within the social and cultural frameworks of their respective period. The symbolic order theory plays a significant role in providing a deeper understanding of the characters' desires and their perceptions of self and society. By employing the lens of Lacanian theory, this thesis expands our understanding of the psychological and social complications faced by the characters and sheds light on the ways in which the symbolic order influences desires and the negotiation of individual objectives within societal norms. Clarissa world includes glittering appearances, such as fine fashion, parties, and high society, yet as she drifts into that world, she hides underneath those appearances in aims to find deeper meaning, similar to Nick who referred to the lifestyle in the East coast as a“quality of distortion”, and this lifestyle makes him lose his equilibrium. Through a comparative analysis of these works, this study offers insights into the complexities of the human condition and the pressures faced by individuals in reconciliation their deepest desires with the expectations of their cultures.