Çağdaş türk çocuk edebiyatı eserlerinde öğretmenin bir karakter olarak sunuluş biçimi
Presentation of teacher as a character in the contemporary children's literature
- Tez No: 876516
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasıyla gerçekleştirilen bu çalışmada çağdaş çocuk kitaplarında yer alan öğretmenin bir karakter olarak sunuluş biçimi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında içerisinde öğretmen karakterinin yoğun olarak sunulduğu ölçüt örnekleme ile araştırma nesnesi olarak belirlenen 15 çocuk kitabının analiz sürecinde doküman incelemesinden yararlanılmıştır. Araştırmacı tarafından okunan ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilen kitaplarda yer alan öğretmen karakterinin sunuluş biçimleri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, uzman görüşüne başvurularak kategorilendirilmiştir. İçerik analizi ile kategorilendirilen mevcut veriler, betimsel analiz ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen eserlerde en fazla“profesyonellik”ana kategorisine yer verildiği belirlenmiştir. Mevcut kitaplar içinde en fazla rastlanan öğretmen özelliği ise“işbilirlik”olmuştur. İncelenen eserlerde en az yer verilen unsur ''güdüleyicilik'' ana kategorisine ait ''güvenirlik'' kriteri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, conducted through a qualitative research design using a case study approach, examines the presentation forms of teachers in contemporary children's books. Fifteen children's books, selected as the research object through criterion sampling, which prominently feature teacher characters, were considered as documents within the scope of the study, and document analysis was utilized during the analysis process. The presentation forms of teacher characters in the books, read and analyzed by the researcher using content analysis, were identified. The data obtained were categorized with the consultation of experts and interpreted through descriptive analysis. As a result of the research, it was determined that the most common main category in the examined works is“professionalism.”The most prevalent characteristic of teachers in the studied books is“efficiency.”The least represented element in the examined works belongs to the“motivation”main category, specifically the“reliability”criterion.