Türkçe kamu yönetimi bibliyografyası (1928-1998)
  1. Tez No: 87653
  2. Yazar: CELAL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 628
Özet
ÖZET Belli zaman diliminde ve sınırları belirlenmiş belli bir alan çerçevesinde yapılan yayınlar hakkında bütüncül bir bakış sağlayan bibliyografyaların önemli bir işleve sahip olduğu tartışmasızdır. İşte araştırmacıların istifadesine sunduğumuz 1928' den 1998 yılına kadar Kamu Yönetimi alanda yapılmış bilimsel yayınların derli toplu bir katalogunu içeren“Türkçe Kamu Yönetimi Bibliyografyası”bu açıdan ele alınmış bir çalışmadır. Bu bibliyografya ile araştırıcılar için bir kılavuz olma hedeflenmekte ve bundan sonra bu alanda yapılacak bibliyografya çalışmalarına bir temel taşıyacağı ümit olunmaktadır Bibliyografya içinde onbine yakın yayın mevcuttur. Bibliyografya, amme idaresi alanındaki öğretim ve araştırma ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Mevcut eserleri bir arada gösteren böyle bir bibliyografyanın, bu alanda yapılacak planlı bir öğretim ve araştırma faaliyetine temel teşkil edeceği düşünülmüştür. Bu çalışmayı hazırlarken aşağıda belirtilen kriterlerden hareket edilmiştir. 1- Türkçe Kamu Yönetimi Bibliyografyası 1928 yılı başı ile 1998 yılı sonu arasındaki devreyi içine alan dönemi kapsamakta olup bu disiplin çerçevesinde ulusal düzeyde yayınlanmış kitaplar, Dergilerde yayınlanan makaleler, Üniversite Enstitü bünyelerinde yapılan tez çalışmaları, ve son olarak raporlar bu bibliyografyanın sınırını belirlemektedir. Bibliyografyanın alanını dar tutmak için yabancı dilde yapılan yayınlar kapsam dışı bırakılmıştır. 2-Türkçe Kamu Yönetimi Bibliyografyası 2 kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde alfabetik sıraya göre soyadı sırasına gire düzenlenmiş yazarların yayınları yer almaktadır. Ancak yazarı belli olmayan yayınlarda başlangıç harfine göre sıralamada yerini almıştır. İkinci Bölüm, anahtar kelimeleri tespit edilerek açık bir kod numarası verilen yayınların belli bir sistematik çerçevesinde bilgisayar aracılığıyla yeniden sıralanarak oluşturulmuştur. Böylece her hangi bir konuda araştırma yapmak isteyen araştırmacılar, ilk olarak bu dizinde atıf yapılan numaralara bakarak kişisel bir liste oluşturabilecektir. Araştırmanın bu alanda araştırma yapacak olanlara büyük katkılar sağlayacağı umulmaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bibliographies which is prepared for the specific time and topic plays to provide comprehensive view has an important functions.“The Bibliographies of Public Administration in Turkish*' which covers the period between 1928 and 1998, is prepared to present the catalogue of all scientific publications. With this bibliography it is intended to guide researchers and to supply fundamental source for further studies. There are approximate ten thousands publications in the bibliography. The bibliography is prepared in the field of Public Administration with the consideration of the main necessities of researchers. It is believed that the bibliography will be the base for the planned education and research process. Following criteria's have been the main driving force of the bibliography. 1-In addition to covering the long period of 1928 and 1998, the bibliography contains books, journal articles, thesis and reports, which have been published at the national ievel in Turkish. In order to keep short the boundary of the study does not include any publication in foreign languages. 2-The bibliography has two main parts. The First chapter İn designed in accordance with the alphabetic order of writers surnames. If a writer is unknown the publication is included in accordance with its first letter of the title. The Second chapter is prepared in accordance with the key words with the automatic order of computer. Therefore it in possible for the researchers to create their own list by looking at the numbers of the index. It is hoped that this bibliography will be the great help for researchers in this field. ”tcifteacdftiFrİMKüRüiü WHaJMAtfTASYON MtRKfcZİ