Koroner arter bypass cerrahisinde ROP (Retrograd Otolog Prime) yönteminin kan ve kan ürünleri kullanımına etkisi
The effect of ROP (Retrograde Autologous Prime) method on the utilizing of blood and blood products in coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 876538
  2. Yazar: AHMET EREN BURULDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kardiyopulmoner bypass işlemine başlamadan önce kalp akciğer makinesi devrelerinin içerisinde bulunan havayı almak için çeşitli prime solüsyonları kullanılır. Kullanılan bu solüsyonlar kardiyopulmoner bypass gerçekleşirken hemodilisyona yol açmaktadır. Hemodilisyonu engellenmeye ve hastaya verilecek olan kan transfüzyon miktarını azaltmaya yarayan önemli yöntemlerin başında retrograd otolog prime(ROP) yöntemi gelmektedir. ROP yöntemi uygulanan bu çalışmada amaç, uygulanan yöntemin hemoglomin ve hemotokrit değerleri üzerine olan etkileri ile kullanılan transfüzyon miktarı üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, Çorlu Devlet Hastanesi'nde bypass ameliyatı gerçekleştirilen, elektif koşullarda ve ilk kez operasyona alınmış, ejeksiyon fraksiyonu (EF) %30'un üstünde olan, hemotokrit değeri %25-50 aralığında, hemotolojik hastalık öyküsü ve kanama patolojisi bulunmayan, erişkin 80 kişi çalışmaya alınmıştır. Randomize olarak seçilen 40'ar kişilik iki grup üzerinde kontrol grubuna standart prime, çalışma grubuna ROP tekniği olacak şekilde uygulanmıştır. Tüm hastalarda standart perfüzyon ve KPB yöntemi uygulanmıştır. Çalışma grubu olguların prime, pompa volüm, yoğun bakım 6.saat drenaj, ekstübasyon sonrası 12.saat drenaj, mobilizasyon sonrası 18.saat drenaj, yoğun bakım 24.saat drenaj, toplam drenaj değerlerinin ve kalp-akciğer makinesi ES, yoğun bakım ES, yoğun bakım TDP, yoğun bakım trombosit, toplam ES, toplam TDP ve toplam trombosit değerlerinin kontrol grubu olguların değerlerinden daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Various priming solutions are used to remove the air inside the heart-lung machine circuits before starting the cardiopulmonary bypass procedure. These solutions lead to hemodilution during cardiopulmonary bypass. One of the main methods to prevent hemodilution and reduce the amount of blood transfusion given to the patient is the Retrograde Autologous Prime (ROP) method.The aim of this study, which applied the Retrograde Autologous Prime (ROP) method, is to investigate the effects of the applied method on hemoglobin and hematocrit values, as well as its impact on the amount of transfusion.For this purpose, 80 adult patients who underwent elective bypass surgery for the first time at Çorlu State Hospital, with an ejection fraction (EF) above 30%, a hematocrit value between 25-50%, and no history of hematological disease or bleeding pathology, are included in the study.Two groups of 40 patients each are randomly selected, with the control group receiving standard prime and the study group receiving the ROP technique.