Rekreatif halk oyunları etkinliklerinin devlet korumasında olan 14-17 yaş arası bireylerin psikolojik iyi olma ve sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of recreational folk dance activities on psychological well-being and social skill levels of individuals aged 14-17 under state protection
  1. Tez No: 876546
  2. Yazar: EDİP KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda rekreatif olarak yapılan halk oyunları etkinliklerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kurumlarda kalan bireylerin sosyal beceri düzeylerine ve psikolojik iyi olma durumlarına etkisinin olup olamadığı, çeşitli değişkenlere göre sosyal becerilerinin ve psikolojik iyi olma durumlarının ne düzeyde olduğu incelenmiştir. Araştırmaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Sivas ilinde faaliyet gösteren Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki çocuk evleri ve çocuk destek merkezinden hizmet alan 14-17 yaş arası kız ve erkek bireyler katılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya 23 erkek, 21 kadın olmak üzere 44 kişi katılmıştır. Bu çalışmada iki yöntem kullanılmıştır. (a) Nicel araştırma yöntemlerinden deneysel bir model olan“ Tek Grup Ön test-Son test Deseni ”ile oluşturulmuştur. Bu desende sadece tek bir denek grubu vardır ve bir müdahalede bunulmadan ön test aşaması vardır. (b) Diğer yöntemimiz nicel araştırma tarama modeli; ilişkisel tarama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmış ve katılımcılar çalışmaya gönüllük esasına dayalı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara“ Kişisel bilgi formu, ”Psikolojik iyi olma ölçeği ve Sosyal beceri envanteri " hakkında bilgiler verildikten sonra veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was examined whether recreational folk dance activities have an effect on the social skill levels and psychological well-being of individuals staying in institutions affiliated to the Ministry of Family and Social Policies, and the level of social skills and psychological well-being according to various variables. Male and female individuals between the ages of 14-17 who receive services from children's homes and child support centers within the Provincial Directorate of Family and Social Services operating in Sivas province under the Ministry of Family and Social Policies participated in the study. In this context, 44 people, 23 males and 21 females, participated in the study. Two methods were used in this study. (a) One of the quantitative research methods was an experimental model, the“One Group Pre-test-Post-test Design”. In this design, there is only one subject group and there is a pre-test phase without any intervention. (b) Our other method is a quantitative research survey model; relational survey methods were used. The survey technique was applied as the data collection method and the participants were included in the study on the basis of volunteerism. The data were collected after the participants were informed about the“Personal information form, ”Psychological well-being scale and Social skills inventory".