İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatörü (ICD) olan hastaların şok anksiyetesi ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of shock anxiety and quality life inpatients with implantable cardioverterdefibrillator (ICD)
  1. Tez No: 876559
  2. Yazar: KÜBRA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET“İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatörü (ICD) Olan Hastaların Şok Anksiyetesi ve Yaşam Kalitesinin Belirlenmesi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatörü (ICD) olan hastalarda şok anksiyetesi, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kesitsel araştırma, İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatörü (ICD) olan hastaların şok anksiyetesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırma 30.09.2022-30.03.2023 tarihleri arasında Edirne'de bir üniversite hastanesinde Kardiyoloji Kliniği ve Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran hastalar üzerinde yürütüldü. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Floride Şok Anksiyete Ölçeği (FŞAÖ)”ve“Notthingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (NGYA)”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 18.0 programında tanımlayıcı istatistik yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Student t Testi, Anova, Kruskal Wallis Testi, Mann-Whitney U Testi, Spearman Korelasyon Analizi) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Determination of Shock Anxiety and Quality of Life in Patients with Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD)”, Trakya University Institute of Health Sciences, Department of Internal Medicine Nursing, Master's Thesis, Edirne, 2024. Background and Aim: Shock anxiety negatively affects daily living activites in patients with an Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD). This cross-sectional study was planned to determine and detail the relationship between shock anxiety and quality of life in patients with an Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD). Material and Methods: The study was conducted between 30.09.2022-30.03.2023 in the Cardiology Clinic and programs affiliated with the Cardiology Outpatient Clinic at a university hospital in Edirne. The data of the study were collected by the“Patient Information Form”,“Floride Shock Anxiety Scale (FSAS)”and“Notthingham Extended Activities Scale in Daily Life (NGYA)”. The data were evaluated with SPSS 18.0 program descriptive statistics calculations (number, percentage, mean, standard deviation, Student t Test, Anova, Kruskal Wallis Test, Mann-Whitney U Test, Spearman Correlation Analysis).