Geç preterm doğum yapmış annelerin kaygı düzeylerinin ebeveynlik ve emzirme öz yeterliliği üzerine etkisi
The effect of anxiety levels on parenting and breastfeeding self-efficacy in mothers who have given birth late preterm
- Tez No: 876561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, geç preterm doğum yapmış annelerin kaygı düzeylerinin, ebeveynlik ve emzirme öz yeterlilik düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında Gaziantep Şehir Hastanesi'nde dahil edilme kriterlerini taşıyan 217 anne ile kesitsel türde yürütülmüştür. Araştırma verileri, Tanıtıcı Anket Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Annenin Algıladığı Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (AAEÖYÖ), Preterm Bebeklerin Anneleri İçin Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (PBAEÖYÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırmada, PBAEÖYÖ puanı 62,72±9,67'dir. AAEÖYÖ puanı 62,49±5,00'tir. DKÖ puanı ise 39,33±7,11'dir. Annelerin PBAEÖYÖ puanı ile AAEÖYÖ puanı arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde bir ilişki olduğu ve DKÖ puanı ile negatif yönde ve orta düzeyde bir ilşiki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of anxiety levels in mothers who have experienced late preterm births on their parenting and breastfeeding self-efficacy levels. The research was conducted cross-sectionally with 217 mothers meeting inclusion criteria at Gaziantep City Hospital between December 2023 and March 2024. Data were collected using the Introductory Questionnaire, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), the Perceived Maternal Parenting Self-Efficacy Scale (PMPS-E), and Breastfeeding Self-Efficacy Scale for Mothers of Preterm Infants (BSES-PI). For data analysis, frequency, percentage, mean, standard deviation, independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation, and regression analysis were used. In this study, the BSES score was 62.72±9.67, the MPSE score was 62.49±5.00, and the STAI score was 39.33±7.11. A positive and weak correlation was found between the BSES-PI and PMPS-E scores, while a negative and moderate correlation was found between the BSES-PI and STAI scores.