Köpeklerde bağırsak parazitlerinin yaygınlığı ve halk sağlığı açısından önemi
Prevalence of intestinal parasites in dogs and its importance in terms of public health
  1. Tez No: 876564
  2. Yazar: GİZEM GÖKNİL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı, Kırıkkale ve Ankara'daki hayvan barınaklarında bakılan ve kliniklere ve hayvan hastanelerine kontrol ve tedavi amacıyla getirilen sahipli ve sahipsiz köpeklerden toplanan dışkı örneklerinin mide-bağırsak parazitleri yönünden incelenmesi ve sonuçların halk sağlığı yönünden değerlendirilmesidir. Bu amaçla ilgili yerlere gidilerek 200 hayvandan dışkı örneği alınmıştır. Alınan dışkı örnekleri makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Mikroskobik muayene için dışkılara zenginleştirme metodlarından Fülleborn Flotasyon ve Benedek Sedimentasyon Tekniği uygulanmış ve parazit yönünden pozitif tespit edilen dışkılarda gram dışkıdaki yumurta sayısını belirlemek için Mc Master tekniği uygulanmıştır. Dışkılar aynı zamanda protozoon trofozoit ve kist varlığı yönünden Giemsa boyama, Cryptosporidium spp. ookistlerinin varlığı yönünden Karbol-Fuksin Boyama yapılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; köpeklerde helmintlerden Toxocara canis %18, Toxascaris leonina %9, Taenia spp. %0.5, Ancylostoma spp. %7.5, Dipylidium caninum %0.5, Hymenolepis diminuta %0.5, Fasciolid tip yumurta %1.5, protozoonlardan Isospora spp. %14.5, Giardia spp. %16.5, Cryptosporidium spp. %2 olarak tespit edilmiştir. Bunun dışında bir köpekte (%0.5) Linguatula serrata yumurtasına ve 4 köpekte (%2) erişkin Demodex spp.'ye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine gastrointestinal parasites in stool samples collected from stray dogs cared in animal shelters of Kırıkkale and Ankara and pet dogs that have been taken to the clinics and animal hospitals for control and treatment, and to evaluate the results for public health. Stool samples of 200 animals were obtained by arriving relevant centres for this purpose. Stool samples obtained were evaluated macroscopically and microscopically. Fülleborn Flotation and Benedek Sedimentation techniques were applied onto the stool samples for microscopic examination; Mc Master technique as used to determine the egg count per stool gram in stool samples which were positive for parasite. Stool samples were also examined for protozoan trophozoites and cysts through Giemsa staining, and for Cryptosporidium spp. oocysts through Carbol-Fuchsin staining. According to the results of this study, helminths and protozoans were detected with following rates; Toxocara canis by 18%, Toxascaris leonina by 9%, Taenia spp. by 0.5%, Ancylostoma spp. by 7.5%, Dipylidium caninum by 0.5%, Hymenolepis diminuta by 0.5%, and Fasciolid type egg by 1.5%; protozoans detected in the stool samples were Isospora spp. by 14.5%, Giardia spp. by 16.5%, and Cryptosporidium spp. by 2%. Furthermore, the egg of Linguatula serrata (0.5%) was detected in one dog, and mature Demodex spp. (2%) was detected in 4 dogs.