Okul psikolojik danışmanlarının aile psikolojik sağlamlıklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the family resilience of school psychological counselors in terms of some variables
  1. Tez No: 876586
  2. Yazar: MURAT ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada okul psikolojik danışmanlarının, aile psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmış ve nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sivas il genelinde Rehberlik Araştırma Merkezi, resmi ve özel okullarda görev yapan 251 okul psikolojik danışmanı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ile Aile Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) programı kullanılarak analiz edilmiş ve bağımsız değişkenlerin kategori sayısına bağlı olarak bağımsız örneklemler için normal dağılım durumuna göre t-testi ve tek yönlü Anova ve Kruskal Wallis kullanılmıştır. Gruplar arası çıkan anlamlı farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla ise Tukey,Scheffe ve non-parametrik verilerde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre okul psikolojik danışmanlarının, aile psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Okul psikolojik danışmanlarının, aile psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet, eğitim durumu, algılanan aylık gelir durumu, ebeveynlik tutumu ve babaya ilişkin algılanan ebeveynlik tutumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermediği; yaşına, mesleki kıdemine, medeni durumlarına, evlilik süresine, çocuk sayısına, annesine ilişkin algılanan ebeveynlik tutumuna ve ailece kutlanılan özel günlerin olup olmaması değişkenlerine göre ise anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to examine the levels of family resilience among school psychological counselors, and the descriptive survey model, as one of the quantitative research designs has been applied thruoghout this research. The sample of the research consisted of 251 school psychological counselors working in Counseling and Research Centers, public, and private schools across Sivas province during 2023-2024 academic year. Personal Information Form and Family Resilience Scale Short Form were used as data collection tools in this study. The obtained data were analyzed using the SPSS (Statistical Program for Social Sciences) program and t-test and one-way Anova and Kruskal Wallis were used for normal distribution for independent samples, depending on the number of categories of the independent variables. In order to determine which group caused the significant difference between the groups, Tukey, Scheffe and Mann Whitney U tests were used for non-parametric data. According to the analysis results, it was found that the levels of family resilience among school psychological counselors are high. It was concluded that there was no significant difference between the family resilience levels of the school psychological counselors according to variables such as gender, educational status, perceived monthly income, parenting attitude, and perceived parenting attitude towards the father; however, significant differences were found according to variables such as age, professional seniority, marital status, duration of marriage, number of children, perceived parenting attitude towards the mother, and whether there are special days celebrated as a family.