İşletmelerin sorunları ve Kırıkkale örneği
- Tez No: 87659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Genel Ekonomik ve Sosyal Konjonktür işletmelerin faaliyetleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü işletmelerin gelecekteki başarıları ticari karlılıkları yanında, pazar mekanizması yani talep durumları, rekabet şansı ve dışsal ekonomilerle doğrudan ilgilidir. Bu nedenlerle çalışmamızın birinci bölümünde Kırıkkale'nin genel ekonomik yapısı, üretimdeki ve istihdamdaki gelişmeler, kamu ve özel sektör ayırımı yapmak suretiyle mevcut ekonomik potansiyel ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ekonomik değerlerle bütünleşen insan kaynaklarının yapısı ve sosyal göstergeler ele alınmıştır. Üçüncü ve Dördüncü bölümlerde ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısının güçlenmesi ve istikrarlı büyümesi açısından önemli bir fonksiyon ifa eden işletmelerin kuruluş öncesi ve kuruluş dönemi sorunları yanında, işletme dönemine ait yani yönetim, üretim ve pazarlama sürecindeki sorunlar tespit edilmiştir. Araştırmada, Kırıkkale örneğindeki işletmelerin genel olarak sorunlarının Türkiye genelindeki işletmelere göre daha fazla olduğu, özellikle kapasitelerin düşük olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları göz önüne alınarak yorumu yapılan sonuç bölümünde, sorunların ağırlığına rağmen Kırıkkale'nin kısa ve orta vadede bir gelişme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. Araştırma ile girişimcilik ve sanayileşme bilincinin oluşması yanında kuruluş öncesinden nihai pazarlama sürecine kadar yatırımla ilgili alınan kararlara katkı sağlanması amaçlanmıştır. SOSfe*»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT General economic and social conjuntures have significant effect on enterprises functions. Because enterprises successes are directly related with, besides commercial profitabilility, market mechanism (demand position), ability to compete and the state of external economies. Therefore in the first part of the thesis, general economic structure of Kırıkkale and developments in production and employment have been by classifying as public and private sector, in the second part, human resourses and social indicators of Kırıkkale have been examined. In the third and fourth parts, it has been stated that businessman enterprises can play important role in streanghtening the social and economic,, structure of the region. These parts of the thesis have tried to identify the problems which are related with before/ during/ after establishments of enterprises, such as management, production and market capacity. This research has also shown that the enterprises in the region have more problems with compared to other parts of the country. Though these kinds of heavy problems, the region has a promising future, the most significant contribution of the research is to determine shortcomings and opportunities related with the growth of the enterprises in the region. TC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ