Tahkim sürecine girilirken kamu hizmeti imtiyaz sözleşmelerine farklı bir bakış
  1. Tez No: 87658
  2. Yazar: BAYRAM KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Kamu Hizmeti Sözleşmeleri, Osmanlı döneminden bu yana uygulanan eski bir yöntemdir. Hatta bazı yazarlar tarafından Osmanlı İmparatorluğunun çöküş nedeni olarak da bu sözleşmeler gösterilmektedir. Kamu hizmeti kavramındaki değişim ve gelişim, son yıllarda, idarî Sözleşmeler alanında da etkisini göstermiş, Yap-İşlet-Devret gibi modeller ortaya çıkmıştır. Son günlerin tartışılan konusu olan İdarî Sözleşmelerde tahkim ise incelediğimiz bir diğer konudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public Service Contracts are old kind of contracts which have been used since Ottoman Empire. According to some autors, Ottoman Empire was abolished because of these kind of concession contracts. The development and the changes in public service, effect administrative contracts. Because of this, new kinds of contracts are created like Built-Operate-Transfer Model. Also we have studied the Arbitrage as it is related with public service and also with administrative contracts. VI