Müzik eğitimi alanında TR Dizin veri tabanında yayımlanan araştırmaların incelenmesi
Review of research in the field of music education published in the TR Index database
- Tez No: 876594
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada TR Dizin veri tabanında 2018-2023 yılları arasında müzik eğitimi alanında yayımlanan makalelerin yılı, müzik eğitimi türü, yöntemi ve kaynakça bakımından dağılımı incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın kapsam alanını TR Dizin veri tabanında yayımlanan toplam 161 araştırma makalesi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen sınıflama formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için yüzde ve frekans analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; ilgili çalışmaların yıllara göre dağılımının farklılık gösterdiği, en fazla çalışılan müzik eğitimi türünün mesleki müzik eğitimi olduğu ve nicel araştırma yöntemlerinin sıklıkla kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak yerel kaynakların yabancı kaynaklara oranla daha yoğun olarak tercih edildiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda yeni yapılacak çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the distribution of articles published in the field of music education in the TR Index database between 2018 and 2023 in terms of year, subject scope, method and bibliography was examined. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. The scope of the research consists of a total of 161 research articles published in the TR Index database. A classification form developed by the researcher was used during the data collection process. Percentage and frequency analysis were performed to analyze the data. When the research results were examined, it was determined that the distribution of the relevant studies varied according to years, the most studied subject area was vocational music education, the most preferred research methods were quantitative research methods, and local sources were preferred more than foreign sources. As a result of the research, new suggestions were presented.