Ülkemizde Türk halk müziği kaynaklı piyano eserlerinin piyano eğitiminde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of possibility of the application of the piano works which are originated from Turkish folk music to piano education in our country
- Tez No: 188680
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL DEMİRBATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
T.C.ULUDAĞ ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜGÜZEL SANATLAR EĞ T M ANA B L M DALIMÜZ K EĞ T M B L M DALIÜLKEM ZDE TÜRK HALK MÜZ Ğ KAYNAKLI P YANO ESERLER N NP YANO EĞ T M NDE UYGULANAB L RL Ğ N N DEĞERLEND R LMESÖZETHamit YOKUŞ(Yüksek Lisans Tezi)Bu araştırmada, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda, kaynağını THM'den(Türk Halk Müziğinden) alan piyano eserlerinin piyano eğitimindeki yerini ve öneminisaptamaya yönelik, piyano öğretim elemanlarının ve 4. sınıf öğrencilerinin görüşlerineyer verilmiş; alanında uzman eğitimci-bestecilerin konu ile ilgili görüşleri alınmış, Türkbestecilerinin piyano eserlerinde THM unsurlarının kullanımına ilişkin yaklaşımlarınayer verilmiştir. Bu araştırmaya yönelik veriler; kaynak tarama, anket ve görüşme yoluile elde edilmiştir.Araştırmaya zemin oluşturması amacıyla; konu ile ilgili kitaplar, bilimsel yazılarve tezler incelenmiş, internet taraması da kaynak tarama kapsamında kullanılmıştır.Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda uygulanan piyano eğitiminde; eğitimcilerin vebestecilerin kaynağını THM'den alan piyano eserlerinin, piyano eğitimindeki yeri veönemini; bu türdeki eserlerin piyano eğitiminde ne ölçüde kullanıldığını, bu durumunöğrencilerin piyano eğitimini ne şekilde etkilediğini ortaya koymak üzere, değişikbölgelerden örneklem grubu olarak seçilen, üniversitelere bağlı, 10 Eğitim FakültesiGSE Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında görevli piyano öğretim elemanlarınave bu bölümlerde öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır.Görüşmelerde ise eğitimci-bestecilerin konu ile ilgili görüşlerine yer verilmiştir.Araştırma sonucunda; piyano eğitiminde THM kaynaklı piyano eserlerininyeterli sayıda olmadığı, bulunan kaynakların teknik zorluklar içerdiği, bu kaynaklaraulaşılmada güçlükler yaşandığı, uygulamalarda bu türdeki kaynaklara yeterince yerverilemediği saptanmış ve araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda önerilergeliştirilmiştir.Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol DEM RBATIR Sayfa Sayısı: 142
Özet (Çeviri)
T.C.ULUDAĞ ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜGÜZEL SANATLAR EĞ T M ANA B L M DALIMÜZ K EĞ T M B L M DALIEVALUATION OF POSSIBILITY OF THE APPLICATION OF THE PIANOWORKS WHICH ARE ORIGINATED FROM TURKISH FOLK MUSICTO PIANO EDUCATION IN OUR COUNTRYABSTRACTHamit YOKUŞ(Master Thesis)In this study, opinions of the piano education personnel and students in the 4thclass are included in order to determine place and importance of the piano works whichoriginated from (Turkish Folk Music) TFM, in those establishment which educatemusic teachers. Also opinions of compositors and the specialist educators in this fieldwere obtained with regard to this issue. Approaches of the Turkish compositors interms of utilising TFM elements in piano works are included in this study. Data relatedto this study was obtained by research on sources, technic of questionnaire andinterview.Books, scientific papers and thesis which are related to the issue wereinvestigated in order to obtain data. In the scope of this research internet was used aswell. Questionnaires were applied to the university teachers of piano education and tothe students of 4th class of the Music Department of 10 Educational Faculties whichwere chosen as sampling group from different regions. These questionnaires areprepared to determine place and importance of the those works of Turkish composerswhich are originated from TFM, application level of such kind of works in the pianoeducation and influence of this fact on the piano education of the students. In theinterviews, opinions of the educators and composers were considered.As a result of study it was determined that number of piano works originatedfrom TFM are insufficient, that present sources contain technical difficulties, that theyaren?t readly available and that in applications such kind of sources aren?t included.Proposals were developed in accordance with the findings obtained from study.Counselor: Vice Doc. Dr. Erol DEM RBATIR Page Number: 142