Orff çalgılarının okul müzik eğitimindeki yeri ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki uygulamalarının değerlendirilmesi
The Importance of Orff instruments in music education and evaluation of their application in pre-school education institutions
- Tez No: 188292
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETORFF ÇALGILARININ OKUL MÜZ K EĞ T M NDEK YER VE OKULÖNCES EĞ T M KURUMLARINDAK UYGULAMALARININDEĞERLEND R LMESŞehnaz SUNGURTEK NUludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsülköğretim Anabilim DalıSınıf Öğretmenliği Bilim Dalı(Yüksek Lisans Tezi)Gelişen çağ ile birlikte, insanların farklı arayış ve yaklaşımlara yönelerek çağdaşve estetiksel beğeni düzeyleri yüksek toplumlar oluşturma çabasına girmeleri, ?eğitim?kavramını daha da öne çıkarmıştır. Bireyselliğin önem kazandığı son yıllarda çocukkendine özgü bir varlık olarak kabul edilmektedir. Özellikle eğitimin ilk basamağı olanokul öncesi dönemde, kültür düzeyi yüksek bireyler yetiştirmek adına sanatla iç içe olanbir eğitimin varlığı söz konusu olmalıdır. Bu anlamda sanat eğitimi ve onun bir uzantısıolan müzik eğitimi, çocuğun tüm duyularını harekete geçirerek kendini ifade edebildiği,yaşayarak öğrenebildiği bir içerikle düzenlenmelidir. 20. yüzyılın başlarından bu yanasürekli kendini geliştiren ve bütün dünyada kabul gören Orff-Schulwerk yaklaşımı,müzik eğitiminde çocuklara özgürce, içinden geldiğince müzik yapma fırsatınıvermektedir.Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan yönetici veöğretmenlerin Orff-Schulwerk yaklaşımına ilişkin bilgi düzeyleri ve okul öncesi müzikderslerine yönelik bakış açıları irdelenmeye çalışılmıştır. Orff-Schulwerk'in Orffçalgılarıyla desteklenmesi, bu çalgıların önemini ortaya koymaktadır. Bu nedenlearaştırmada Orff çalgılarının eğitsel açıdan önemine değinilmiş ve Bursa'daki okulöncesi eğitim kurumlarında yaygınlık durumuyla müzik eğitimindeki uygulamalarıtespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma, kaynak tarama esaslı betimleme modeline dayanmaktadır. Veriler, bumodel çerçevesinde görüşme, anket ve çeşitli yazılı kaynakları (tezler,makaleler,ansiklopedi vb.) tarama sonucunda elde edilip işlenerek yorumlanmıştır. Bu bağlamdaresmi ve özel olmak üzere Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde ana sınıfları olanilköğretim okulu ve anaokulu yöneticilerine, ayrıca okul öncesi eğitimde müzikderslerini yürüten öğretmenlere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 11.5 forWindows ile (sosyal bilimler için istatistiksel paket programı) çözümlenipyorumlanmıştır. Bunun dışında Orff pedagojisi alanında uzman olan iki kişiyle görüşmeyapılarak düşüncelerine yer verilmiştir.Araştırmanın sonucunda, özellikle resmi okullardaki yönetici ve öğretmenlerinbüyük bir kesiminin Orff-Schulwerk yaklaşımına ve çalgılarına ilişkin bilgidüzeylerinin düşük olduğu, hem resmi hem de özel okullardaki öğretmenlerin müzikderslerinde Orff çalgıları kapsamında yapılan etkinliklere daha az yer verdiklerigörülmüştür.Anahtar Sözcükler :Müzik eğitimi, okul öncesi eğitim, Orff-Schulwerk, Orff çalgılarıDanışman Sayfa Adedi : 153:Prof. smail BOZKAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE IMPORTANCE OF ORFF INSTRUMENTS IN MUSIC EDUCATION ANDEVALUATION OF THEIR APPLICATION IN PRE-SCHOOL EDUCATIONINSTITUTIONSŞehnaz SUNGURTEK NUludağ University Social Sciences InstitutePrimary Education Department(Master Thesis)With the developing world, people began to incline different approach andsearching and tried to form societics whose level of aesthetics admiration was high,which made concept of education significant. During recent years when individualismgains importance, child is considered as an individual having his own characters.Especially in the pre-school period, the first step of education, it is essential that therebe education, closely related to art in order to raise individuals with higher culturallevel. In this context, it is urgent that art education and music education which is animportant aspect of it be arranged in a way that child should Express his/her feelingsand can learn while living. Orff-Schulwerk approach, which has been developing itselffor many years, offers opportunities to children to make music freely.In this study, tried to study the opinions of teachers and principals studying inpre-schools education institutions towards pre-school music lessons and their level ofknowledge about Orff-Schulwerk. The fact that Orff-Schulwerk can be supported byOrff instruments shows the importance of those instruments. Therefore, in this study itis emphasized that the importance of Orff instruments in view of teaching and tried todetermine their applications and how often they are used at pre-school educationinstitutions in Bursa.This study is based on the search of source describing model. Data werecollected by describing various written research papers, by conversation andquestionnaire, and evaluated under the light of this model. As a result, questionnairewas ferformed to principals of kindergarden and primary schools having kindergardenclasses and to teachers teaching music lessons in pre-school institutions at both state andprivate schools in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts. Data obtained wereevaluated and interpreted by SPSS 11.5 for Windows (statistical package program forsocial sciences). Moreover, we had an interview with two persons specialized in Orffpedagogigs and their opinions were evaluated.At the end of this study, finally opinion that teachers, both in private and in stateschools, have little knowledge about Orff-Schulwerk approach and Orff instruments anduse them less during music lessons.Keywords : Music Education, Pre-School Education, Orff-Schulwerk, OrffInstrumentsAdviser Page Number : 153: Prof. smail BOZKAYA