Keman ve viyolonsel duolarının müzik eğitimi anabilim dallarında kullanılabilirliğine ilişkin öğretim elemanı görüşleri
Lecturer's opinions on the useability of violin and cello duos in music education departments
- Tez No: 876598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BUZDUĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; keman ve viyolonsel duolarının, müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapmakta olan keman, viyolonsel ve oda müziği eğitmenleri ve öğrenim görmekte olan öğrencileri tarafından kullanılabilirliğini incelemektir. Araştırma; nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma model kullanılarak hazırlanmıştır. Keman ve viyolonsel duolarının kullanılabilirliğini detaylı bir inceleme yaparak yorumlayan içerik analizine dayalı olan bu çalışmada.; nitel araştırmalarda kullanılan tarama yöntemi ile keman ve viyolonsel duolarına ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler; yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapmakta olan, toplam 16 öğretim elemanın görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen nicel bulgular; ilişki bakımından incelenen verilere anova ve korelasyon testleri yapılarak, ortalamaya dayalı veriler ise tablolar ve grafikler halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Elde edilen nitel bulgular ise; anlamlı unsurlar belirli bir sisteme göre kodlanmış ve verilerdeki ortak özellikleri ve temaları yansıtan kategoriler oluşturulmuştur. Verilerdeki tekrar eden ana fikirler ve kavramlar temalar halinde belirlenmiş ve elde edilen bulgular analiz edilerek anlamları yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından belirlenen keman ve viyolonsel duolarının, ilgili öğretim elemanları ve öğrenim görmekte olan öğrencileri tarafından yeteri kadar tanınmadığı, eserlerin oda müziği derslerinde yeteri kadar kullanılmadığı, konser repertuvarlarında yeteri kadar yer verilmediği gibi sonuçlar elde edilmiş ve karşılaşılan problemlere çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın; yapılacak benzer çalışmalara kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the usability of violin and cello duos by violin, cello, and chamber music instructors and their students in the departments of music education. The study was prepared using a mixed model in which qualitative and quantitative research methods were used together. In this study, which is based on content analysis, which makes a detailed examination and interpretation of the usability of violin and cello duos.; Violin and cello duos were reached with the scanning method used in qualitative research. The data of the study were obtained by using a semi-structured interview form. The opinions of a total of 16 faculty members who were working in music education departments of universities were consulted. Quantitative findings obtained; Anova and correlation tests were performed on the data examined in terms of relationship, and average-based data were presented and interpreted in tables and graphs. The qualitative findings obtained are; Meaningful elements were coded according to a specific system and categories reflecting common features and themes in the data were created. Recurring main ideas and concepts in the data were determined as themes, and the findings were analyzed and their meanings were interpreted. Within the scope of the present study, it was found that the violin and cello duos determined by the researcher were not known enough by the relevant faculty members and students, the works were not used enough in chamber music lessons, and they were not included enough in the concert repertoire, and suggestions were made for the solutions to the problems encountered. It is considered that the study will serve as a resource for similar studies to be conducted in the future.