Açık bankacılık uygulamalarının hukuki incelemesi
Legal review of open banking
- Tez No: 876600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Açık bankacılık, günümüzde oldukça kıymetli bir kavram olan verinin üçüncü taraflar ile paylaşılması yoluyla, kişilerin nitelikli finansal ürün ve hizmetlere erişebilmesini sağlamaktadır. Kullanıcı merkezli yapısı ve rekabet üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle açık bankacılık, kimi zaman teşvik edici kimi zaman ise emredici nitelikte hukuki düzenlemelerde kendine yer bulmaktadır. Ancak açık bankacılık, birden fazla hizmet sağlayıcı arasında iş birliği ve veri paylaşımı gerektirdiğinden, bu hizmetlerin teknik ve hukuki kuralları ile tarafların hak ve sorumluluklarının doğru belirlenmesi önemlidir. Çalışmamızda açık bankacılığa yönelik farklı yasal yaklaşımlar incelenecek, dünyada ve Türk hukuku özelinde bu alandaki düzenlemeler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Open banking enables people to access qualified financial products and services by sharing data with third parties, which is a very valuable concept today. Due to its user-centered structure and positive effects on competition, open banking finds a place in some supportive or mandatory legal frameworks. However, since open banking requires cooperation and data sharing between multiple service providers, it is important to correctly determine the essential technical and legal rules of these services and the rights and responsibilities of the parties. In our study, different legal approaches to open banking will be examined; the regulations in the world and especially in Turkish law will be analyzed.