Klasik gitar eğitimine yönelik günlük çalışma programı model önerisi
Daily study program model proposal for classical guitar education
- Tez No: 876601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YUNGUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Klasik gitar eğitimine yönelik günlük çalışma programı model önerisinin ortaya konmasının amaçlandığı bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda, klasik gitar eğitiminde yer alan çalışma konularını ve çalım tekniklerini belirlemeye yönelik olarak Bireysel Çalgı Eğitimi (Gitar) dersi Bologna Ders Bilgi Paketleri ders içerikleri incelenmiştir. Ortaya konan çalışma konularının ve çalım tekniklerinin belirlenen seviye ve çalışma program paketlerine dağıtılması amacıyla hazırlanan değerlendirme formu uzman değerlendirmesine sunulmuş ve alınan dönütler sonrasında klasik gitar eğitimine yönelik günlük çalışma programı model önerisi oluşturulmuştur. Araştırmanın bulguları, önerilen günlük çalışma programı modelinin klasik gitar eğitimi alan öğrencilerin teknik becerilerini ve müzikal ifadelerini geliştirmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu model, öğrencilere yapılandırılmış bir çalışma rutini sağlayarak, onların motivasyonunu yüksek tutmayı ve müzikal başarılarını sürdürülebilir kılmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu modelin klasik gitar eğitiminde verimliliği artırması ve öğrencilere düzenli, planlı ve sistematik bir çalışma alışkanlığı kazandırması hedeflenmektedir. Öğretmenler, bu modeli kullanarak öğrencilerin teknik becerilerini daha etkili bir şekilde geliştirebilir ve onların müzikal ifadelerini zenginleştirebilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, descriptive research model, which is one of the qualitative research methods, was used in this research, which aims to put forward a daily study program model proposal for classical guitar education. In this direction, the course contents of the Bologna Course Information Packages of the Individual Instrument Education (Guitar) course were examined in order to determine the study topics and playing techniques in classical guitar education. The evaluation form prepared to distribute the study topics and playing techniques to the determined level and study program packages was submitted to expert evaluation and after the feedback received, a daily study program model proposal for classical guitar education was created. The findings of the study suggest that the proposed daily study program model will contribute to the development of technical skills and musical expressions of students studying classical guitar. By providing students with a structured study routine, this model aims to keep their motivation high and sustain their musical success. As a result, this model is aimed to increase the efficiency of classical guitar education and provide students with a regular, planned and systematic study habit. By using this model, teachers can develop students' technical skills more effectively and enrich their musical expressions.