Fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim değişikliği farkındalığı ve sosyo bilimsel konulara yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of science teacher candidates' climate change awareness and attitudes towards socio-scientific issues
  1. Tez No: 876642
  2. Yazar: KADİR KIRILMAZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLMİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik fakındalıkları ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumları araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle fen bilimleri öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik farkındalıkları,“iklim değişikliğinin etkileri”,“iklim değişikliğinde kişisel ve sanayi girişimleri ve davranış değişikliği eğilimi”alt boyutlarındaki anlayışları ele alınmıştır. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören fen öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmada“İklim değişikliğine yönelik farkındalık ölçeği'' ile ”Sosyobilimsel konulara ilişkin tutum ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizi süresinde elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve betimsel istatistik değerleri ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri ile parametrik testlerden tek yönlü ANOVA ve bağımsız örneklemler için t- testi analizleri yapılmasına karar verilmiştir. Çalışmanın sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin anlayışlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik farkındalıkları 2. sınıf ve 3. sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarının 1. sınıf ve 4. sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarına lehine anlamlı bulunmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının cinsiyet açısından iklim değişikliğine yönelik farkındalıkları kadın fen bilgisi öğretmen adayları ile erkek fen bilimleri öğretmen adayları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Ayrıca fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyo-bilimsel konulara yönelik tutumlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi bakımından öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Ancak öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarının cinsiyet değişkenine göre değişiklik göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, science teacher candidates' awareness of climate change and their attitudes towards socioscientific issues were investigated. In the study, first of all, science teacher candidates' awareness of climate change, their understanding of the sub-dimensions of“effects of climate change”,“personal and industrial initiatives in climate change and behavioral change tendency”were discussed. Descriptive scanning model was used in the study. The study group of this research consists of science students studying at the Department of Science Teaching at Fırat University, Faculty of Education, in the 2023-2024 academic year.“Awareness scale towards climate change”and“Attitude scale towards socioscientific issues”were used in the study. During the data analysis, it was determined that the data obtained showed a normal distribution and it was decided to perform descriptive statistics values, mean, standard deviation and percentage values, and parametric tests such as one-way ANOVA and t-test analyzes for independent samples. As a result of the study, it was determined that science teacher candidates' understanding of the effects of climate change was high. Science teacher candidates' awareness of climate change was found to be significant in favor of the 2nd grade and 3rd grade teacher candidates over the 1st grade and 4th grade teacher candidates. No statistically significant difference was detected between female science teacher candidates and male science teacher candidates in their awareness of climate change in terms of gender. Additionally, it was determined that science teacher candidates' attitudes towards socio-scientific issues were high. A significant difference was detected between teacher candidates' attitudes towards socioscientific issues in terms of grade level. However, it was observed that teacher candidates' attitudes towards socioscientific issues did not vary according to gender.