Fuel level sensor calibration tool
Yakıt seviye sensörü kalibrasyon aracı
- Tez No: 876680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
MALE (Medium Altitude Long Endurance) tipi insansız hava araçları (İHA'lar), havacılık ve savunma sanayisinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu araçlar, orta irtifada uzun süreli uçuş yapabilme kabiliyetine sahip olup, gözetleme, keşif ve istihbarat gibi görevlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. MALE İHA'ların tasarımında, dayanıklılık, verimlilik ve güvenilirlik ön planda tutulmaktadır. Tasarım sürecinde, aracın aerodinamik yapısı, yakıt tüketimi, taşıma kapasitesi ve görev süresi gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Ayrıca, sensör ve kameraların yerleştirilmesi, iletişim sistemlerinin entegrasyonu ve yazılım optimizasyonu gibi unsurlar da önemli yer tutar. MALE İHA'ların etkin kullanımı, doğru tasarım stratejileri ile mümkün olup, bu araçlar modern savaş ve güvenlik stratejilerinin vazgeçilmez unsurları arasındadır. Havacılık sektöründe hava araçlarının tasarımı sırasında önemli bir sorun, yakıt tanklarının seviye sensörlerinin doğru ölçüm sonuçlarını operatöre iletememesidir. Bu özellikle MALE tipi İHA'larda daha da önemlidir. Zira bu tarz İHA'lar uzun uçuş süreleri sebebiyle çok büyük yakıt hacmine sahiptirler. Aynı zamanda bu kritiklik hava aracının farklı manevralar yaptığı ve çeşitli açılarda bulunduğu durumlarda daha da belirgin hale gelir. Yakıt tanklarının seviye izleme sistemi, uçakların güvenli ve verimli uçmasını sağlamak için kritik bir öneme sahiptir. Seviye sensörlerinden okunan verilerin yanlış anlamlandırılması, yakıtın yanlış bir şekilde tahmin edilmesine ve dolayısıyla uçuş güvenliğine zarar verebilir. Bu sorunu çözmek amacıyla, bir“lookup tablosu”oluşturma aracı geliştirilmiştir. Bu araç, girilen yakıt tankı geometrisi ve seviye sensörünün konumu gibi verilerle, farklı uçuş koşullarında doğru ölçüm sonuçlarını sağlayacak bir veri tabanı oluşturur. Python üzerinden geliştirilen bu tool NX tasarım programında çalışmaktadır ve bu tool yakıt seviyesinin doğru bir şekilde izlenmesini ve sensörlerin hassas bir şekilde konumlandırılmasını sağlar. Geleneksel tasarım süreçlerinde uzun sürebilen ve birçok iterasyon gerektiren bu adımlar, yeni araç sayesinde daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanabilir. Bu araç, havacılık sektöründe yakıt tanklarının izlenmesi ve seviye sensörlerinin kalibrasyonunda önemli bir yenilik sunmaktadır. Literatürde bu kalibrasyonun tutarlılığını artırmaya yönelik çalışmalar bulunsa da, bu tür bir lookup table geliştirme aracı daha önce yapılmamıştır. Bu yenilikçi araç, hava aracı tasarımında güvenliğin ve verimliliğin artırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
MALE (Medium Altitude Long Endurance) unmanned aerial vehicles (UAVs) play a crucial role in the aviation and defense industries. These vehicles can fly for extended periods at medium altitudes and are effectively used for surveillance, reconnaissance, and intelligence missions. The design of MALE UAVs focuses on durability, efficiency, and reliability. During the design process, factors such as the aerodynamics of the vehicle, fuel consumption, payload capacity, and mission duration are considered. Additionally, the placement of sensors and cameras, the integration of communication systems, and software optimization are also important elements. The effective use of MALE UAVs is made possible through proper design strategies, making these vehicles indispensable elements of modern warfare and security strategies. In the aviation sector, a significant issue during the design of aircraft is the inability of fuel tank level sensors to provide accurate measurements to the operator. This issue is particularly important for MALE UAVs, as their long flight durations require large fuel capacities. This problem becomes more pronounced when the aircraft performs different maneuvers and is positioned at various angles. The fuel tank level monitoring system is critical for ensuring the safe and efficient operation of aircraft. If level sensors do not work correctly, it can lead to incorrect fuel estimations, compromising flight safety. To address this issue, a“lookup table”creation tool has been developed. This tool, using inputs such as the geometry of the fuel tank and the position of the level sensor, creates a database that provides accurate measurement results under different flight conditions. This tool, developed in Python and integrated with the NX design program, ensures precise monitoring of fuel levels and accurate positioning of sensors. Traditional design processes can be lengthy and require many iterations; however, this new tool allows these steps to be completed more quickly and efficiently. This tool represents a significant innovation in the aviation industry for monitoring fuel tanks and calibrating level sensors. Although there are studies in the literature to improve the consistency of this calibration, no such lookup table creation tool has been developed before. This innovative tool will significantly contribute to enhancing safety and efficiency in aircraft design.