A comparative study into preparatory school EFL learners' speaking anxiety and speaking self-efficacy in summative and formative assessment
Üniversite İngilizce hazırlık öğrencilerinin biçimlenirici ve özetleyici değerlendirmede konuşma kaygısı ve konuşma öz-yeterliliğinin karşılaştırmalı araştırması
  1. Tez No: 876681
  2. Yazar: BEYZA ÖZ DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğrenenlerin konuşma kaygısı ve konuşma öz-yeterliği konusundaki algılarını, özetleyici ve biçimlendirici konuşma değerlendirmelerinde karşılaştırmayı, konuşma sınavları (KS) ve öz-kayıt video temelli elektronik portfolyo (ÖKVEP) arasındaki konuşma kaygısı ve konuşma öz-yeterliği farklılıklarını araştırmayı amaçlamıştır. İstanbul'da bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda gerçekleştirilen karma yöntemli araştırmaya 195 öğrenci katılmıştır. Nicel veriler, Orakçı (2018) tarafından tasarlanan İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği'nin (ESAS) modifiye edilmiş iki versiyonu ve Wang ve Sun (2024) tarafından tasarlanan İngilizce Konuşma Öz-Yeterliği Ölçeği'nin (EFL-SSES) modifiye edilmiş iki versiyonu kullanılarak toplanmıştır. KS ve ÖKVEP'teki konuşma kaygısı ve konuşma öz- yeterliği puanları ve aralarındaki farkları incelemek için SPSS'de tanımlayıcı istatistikler ve eşleştirilmiş örnekler t-testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, KS'de ÖKVEP'e kıyasla önemli ölçüde daha yüksek konuşma kaygısı olduğunu ve ÖKVEP'te KS'ye kıyasla anlamlı derecede daha yüksek konuşma öz-yeterliği olduğunu göstermiştir. Açık uçlu anket soruları aracılığıyla toplanan nitel veriler, kaygılılık ve kaygısızlık ve yüksek ve düşük öz-yeterlik temaları altında öğrencilerin duygusal deneyimleri ve öz- yeterlik inançlarına ilişkin incelikli bilgiler sağlamıştır. KS'de öğrenciler, düşük yeterlilik, sınırlı pratik, test sorunları ve başarısızlık korkusu gibi faktörlerle bağlantılı fiziksel, duygusal ve bilişsel semptomlarla birlikte yüksek kaygı sergilemişlerdir. Tersine, ÖKVEP'teki yüksek konuşma öz-yeterliği, önceki hazırlıklardan, önceki başarıdan, kendini düzeltmeden ve olumlu duygulardan kaynaklanmıştır. Bu bulgular, yabancı dil öğrenenlerin konuşma kaygısını ve öz-yeterliğini ele almada çeşitli değerlendirme yöntemlerinin önemini vurgulamakta ve dil öğrenme sonuçlarını geliştirmek için çeşitli değerlendirmeleri birleştirmenin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare EFL learners' perceptions regarding speaking anxiety and speaking self-efficacy in both summative assessment and formative assessment of speaking, and investigate the differences in speaking anxiety and speaking self- efficacy levels between speaking exams (SE) and self-recording video based e- portfolio (SRVEP) tasks. Conducted at a preparatory school within a state university in Istanbul, Turkey, the mixed-method research involved 195 students. Quantitative data were gathered through two modified versions of the English Speaking Anxiety Scale (ESAS) by Orakçı (2018) and two modified versions of the EFL Speaking Self- Efficacy Scale (EFL-SSES) by Wang and Sun (2024). Descriptive statistics and paired samples t-tests in SPSS were utilized to examine the scores and the differences in the scores of speaking anxiety and speaking self-efficacy in SE and SRVEP. Results indicated significantly higher speaking anxiety in SE compared to SRVEP and significantly higher self-efficacy in SRVEP compared to SE. Qualitative data gathered through open-ended survey questions provided nuanced insights into students' emotional experiences and self-efficacy beliefs, under the themes of anxiousness vs. non-anxiousness, and high vs. low self-efficacy. In SE, students exhibited heightened anxiety, with physical, emotional, and cognitive symptoms linked to factors such as low proficiency, limited practice, testing issues, and fear of failure. Conversely, high speaking self-efficacy in SRVEP stemmed from prior preparation, previous success, self-correction, and positive emotions. These findings highlight the significance of diverse assessment methods in addressing EFL learners' speaking anxiety and self- efficacy, suggesting the importance of incorporating varied assessments to enhance language learning outcomes.