Paulo Freıre'nin eleştirel eğitim felsefesi ve günümüz için önemi
Paulo Freire's philosophy of critical education and its importance for today
- Tez No: 876690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YEŞİLÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eleştirel eğitim felsefesi denince üzerinde durulması gereken önemli düşünürlerden biri Paulo Freire'dir. Eleştirel eğitim felsefesi, bilim ve pozitivizm etkisinde yeni bir dünya kuran modernizmin neden olduğu eşitsizlik, savaş, baskı, zulüm ve sömürüleri sorunsallaştırmıştır. Freire söz konusu problemlerin eğitim ile olan ilişkisini ve bankacı eğitim modeli olarak isimlendirdiği gelenekçi bir yapı içerisinde sürekli yeniden üretildiğini ortaya koymuştur. O eleştirel eğitim felsefesi bağlamında kendisinin de bizzat yaşadığı ezilme durumuna neden olan söz konusu eğitim anlayışının alternatifi olarak özgürleşmeyi esas alan problem tanımlayıcı eğitim modelini geliştirmiştir. Elinizdeki çalışma günümüz eğitim sorunlarını Freire'nin eleştirel eğitim felsefesi bağlamında tartışmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede düşünürün ezilenlerin pedagojisi eseri merkeze alınarak onun düşüncelerinin günümüz eğitimine yansımaları incelenmiş olup problemleştirdiği durumlar ve özgün çözüm önerileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Paulo Freire is one of the important thinkers who should be emphasised when it comes to critical philosophy of education. Critical philosophy of education problematised inequality, war, oppression, cruelty and exploitation caused by modernism, which established a new world under the influence of science and positivism. Freire revealed the relationship of these problems with education and that they are constantly reproduced within a traditionalist structure, which he called the banker education model. In the context of his philosophy of critical education, he developed the problem-defining education model based on emancipation as an alternative to the aforementioned understanding of education that causes the oppression he himself experienced. This study aims to discuss today's educational problems in the context of Freire's philosophy of critical education. In this framework, the reflections of Freire's thoughts on today's education are examined by taking the philosopher's work Pedagogy of the Oppressed as the centre, and the situations he problematised and original solution proposals are determined.