İlkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin dilsel yaratıcı yazma becerilerinin geliştirilmesi
Developing linguistic creative writing skills of third grade primary school students
- Tez No: 876704
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ EKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı dilsel yaratıcı yazma uygulamalarının, öğrencilerin bu alandaki yaratıcı yazma becerilerine etkisi ile bu sürece ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ilindeki bir ilkokul 3. sınıfta okuyan 30 öğrenci oluşturmaktadır. Dilsel yaratıcı yazma uygulamaları, yapılan 4 haftalık pilot ve 12 haftalık asıl uygulamayla beraber toplam 16 hafta süresince gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yakınsak karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Dilsel Yaratıcı Yazma Testi ve Dilsel Yaratıcı Yazma Testi Dereceli Puanlama Anahtarı ile elde edilmiştir. Dilsel Yaratıcı yazma uygulamalarının öncesi ve sonrasında öğrencilere, araştırmacı tarafından geliştirilen dilsel yaratıcı yazma testleri uygulanarak öğrencilerin başarı düzeyleri ölçülmüştür. Nitel veriler ise görüşme tekniği ve çalışma yapraklarından elde edilmiştir. Uygulama sonunda görüşme tekniğiyle öğrencilerin yaratıcı yazma sürecine ilişkin tutumları belirlenmiştir. Araştırma sonunda dilsel yaratıcı yazma uygulamalarıyla beraber öğrencilerin dilsel yaratıcı yazma testlerinden ilk teste göre son testte anlamlı bir fark oluşturacak şekilde gelişme gösterdikleri görülmüştür. Oluşan anlamlı farklılığın etki düzeyinin ise büyük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca son test ile izleme testi arasında anlamlı bir fark bulunmayarak öğrencilerin kalıcı bir şekilde dilsel yaratıcı yazma becerilerini geliştirdikleri belirlenmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmenin içerik analizi sonucunda ise öğrencilerin dilsel yaratıcı yazma uygulamalarına karşı tutumlarının olumlu olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca Dilsel Yaratıcı Yazma Testi ile çalışma yapraklarındaki dilsel yaratıcı yazma etkinliklerinde öğrencilerin birtakım becerilerde kelime güçlükleri yaşadıkları görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; ikna etme, slogan oluşturma, isim bulma, afiş yazıları önerme ve simge bulma gibi bazı dilsel yaratıcı yazma becerilerinden oluşan kazanımların mevcut müfredata eklenmesi, Türkçe ders kitaplarında kısa ve çok cevaplı yaratıcı yazma etkinliklerinin artırılması ve bunların yaratıcı düşünme alt boyutlarına göre değerlendirilmesi gibi birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of linguistic creative writing practices on students' creative writing skills in this field and to determine students' views on this process. The study group of the research consists of 30 students studying in the 3rd grade of a primary school in Şanlıurfa province. The linguistic creative writing practices were carried out for a total of 16 weeks, including a 4-week pilot study and a 12-week main study. Convergent mixed method was used in the study. Quantitative data were obtained with the Linguistic Creative Writing Test and the Linguistic Creative Writing Test Rubric developed by the researcher. Linguistically creative writing tests developed by the researcher were applied to the students before and after the linguistically creative writing practices and the achievement levels of the students were measured. Qualitative data were obtained from interview technique and worksheets. At the end of the application, students' attitudes towards the creative writing process were determined through the interview technique. At the end of the research, it was seen that the students showed a significant difference in the post-test compared to the first test in the linguistic creative writing tests with the linguistic creative writing practices. It was concluded that the effect level of the significant difference was at a high level. In addition, no significant difference was found between the post-test and the follow-up test, and it was determined that the students permanently improved their linguistic creative writing skills. As a result of the content analysis of the interview with the students, it was seen that the students' attitudes towards linguistic creative writing practices were positive. In the study, it was also observed that students had vocabulary difficulties in some skills in the Linguistic Creative Writing Test and the linguistic creative writing activities in the worksheets. According to the results of the study, some suggestions were made such as adding some linguistic creative writing skills such as persuasion, creating slogans, coming up with names, suggesting poster articles and finding symbols to the current curriculum, increasing the number of short and multiple response creative writing activities in Turkish textbooks and evaluating them according to creative thinking sub-dimensions.