Yedinci sınıf ışığın madde ile etkileşimi ünitesinde Algodoo programı ile desteklenen etkinliklerin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi ve Algodoo programı hakkındaki öğrenci görüşlerinin incelenmesi
The effect of activities supported by Algodoo program on students 'academic achievement in the seventh grade interaction of light and matter unit and examination of students' opinions about Algodoo program
- Tez No: 876708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı yedinci sınıf öğrencilerinin 'Işığın madde ile etkileşimi' ünitesinde, fizik simülasyon programı olan Algodoo'nun öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisini ve Algodoo programı hakkında öğrenci görüşlerini incelemektir. Bu araştırma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Gaziantep'te MEB'e bağlı ortaokul da 7.sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenen 82 öğrenciden oluşmaktadır.Araştırma sıralı açıklayıcı karma yönteme uygun olarak dizayn edilmiş olup nicel boyutunda ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. Nitel boyutunda ise programın eğitimde kullanımına ait öğrenci görüşleri yer almaktadır. Beş hafta süren uygulama öncesinde deney grubu öğrencilerine program tanıtılıp gerekli kullanım eğitimleri verilerek programa hakim olmaları sağlanmıştır.Uygulama sürecinde dersler deney grubu öğrencileriyle Algodoo programı destekli işlenirken kontrol grubu öğrencileriyle MEB öğretim programı çerçevesinde işlenmiştir. Süreç sonunda deney grubundaki 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sarıçetin Z. (2021)'in geliştirdiği 20 soruluk başarı testi ve araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Algodoo,a physics simulation program,on the academic achievement of seventh grade students in the 'Interaction of light with matter' unit and to examine student opinions about the Algodoo Program.This research was carried out with 7th grade students in a secondary school affiliated to the MEB in Gaziantep in the 2022-2023 academic year.The study group comprised 82 students.The research was designed in accordance with the sequential explanatory mixed method and carried out in accordance with the quasi-experimental design with pre-test post-test control group from quantitative dimension.The qualitative dimension includes student opinions on the use of the program in science education.Before the application,the program was introduced to the experimental group and necessary trainings were given.During the application process,the lessons were taught with the support of the Algodoo Program with the experimental group, and within the framework of the MEB curriculum with the control group.Interviews were conducted with 10 students in the experimental group.In the study,a 20-question achievement test developed by Sarıçetin(2021) and interview forms developed by the researchers were used as data collection tools.The data obtained from the achievement test were analyzed with the SPSS-26 program, significance value p