Okullardaki örgütsel işlev bozukluğunun öğretmenlerin iş performansına etkisi
The effect of organizational dysfunctions in schools on the job performance of teachers
  1. Tez No: 876721
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Okul yöneticileri ve öğretmenler, eğitim sisteminin önemli paydaşlarındandır. Akademik başarıyı artırmak için nitelikli eğitim ortamını oluşturarak ortak hedefler çerçevesinde birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Öğretmenlerin kurumlarıyla olan bağları sayesinde bu durumun üstesinden gelebileceğine dair çalışmalar göstermektedir ki okullardaki yönetim algısı, çalışma olanakları, destek görme, motivasyon ve özgüven gibi faktörler öğretmenlerin iş performansına yansımaktadır. Örgütün işleyişindeki uygulamaların, yaşanabilecek aksaklıkların ve uyumsuzlukların öğretmenlerin örgütsel davranışlarında belirleyici olup olmadığını ortaya koyması bakımından alanyazına katkı sağlayacağı düşünülen bu araştırmanın amacı öğretmenlerin algılarına göre okullardaki örgütsel işlev bozukluklarının öğretmenlerin iş performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 1511 öğretmen oluşturmaktadır. Evreni temsil eden örneklem, küme örneklem yöntemi ile belirlenmiş 375 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel İşlev Bozukluğu Ölçeği”ve“Öğretmen İş Performansı Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin örgütsel işlev bozukluğunu düşük düzeyde, iş performansını ise yüksek düzeyde algıladıkları görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel işlev bozukluğu ve iş performansı algıları bazı özelliklerine göre farklılaşmaktadır. Bununla birlikte, öğretmenlerin algıladığı örgütsel işlev bozukluğu ile iş performansları arasında orta düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki olduğunu görülmektedir. Örgütsel işlev bozukluğu alt boyutları ile en yüksek düzeyde bağlamsal performans, en düşük düzeyde görev performansı ilişki göstermiştir. Son olarak öğretmenlerin algılarına göre okullardaki örgütsel işlev bozukluğunun, öğretmenlerin iş performansını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
School administrators and teachers are key stakeholders in the education system. To enhance academic success, it is essential for them to create a qualified educational environment and work together within a framework of common goals. Research indicates that the connection teachers have with their institutions helps them overcome these challenges, and factors such as the perception of school administration, working conditions, support, motivation, and self-confidence reflect on teachers' job performance. The aim of this study, which is considered to contribute to the literature by revealing whether the practices in the organization, possible disruptions, and inconsistencies affect teachers' organizational behavior, is to examine the impact of organizational dysfunction in schools on teachers' job performance from the teachers' perspectives. For this purpose, the research is designed in a relational screening model, one of the quantitative research methods. The study population consists of 1,511 teachers working in secondary education institutions in the Umraniye district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The sample representing the population is determined by cluster sampling method and consists of 375 teachers. Data collection tools include the“Personal Information Form,”“Organizational Dysfunction Scale,”and“Teacher Job Performance Scale.”The collected data are analyzed using SPSS 24 software. The results of the research indicate that teachers perceive organizational dysfunction at a low level and their job performance at a high level. Teachers' perceptions of organizational dysfunction and job performance vary according to some characteristics. Additionally, it is observed that there is a moderately positive linear relationship between perceived organizational dysfunction and job performance. Among the sub-dimensions of organizational dysfunction, the highest level of correlation is found with contextual performance, and the lowest with task performance. Finally, it is observed that according to teachers' perceptions, organizational dysfunction in schools predicts teachers' job performance.