Montessori eğitim yönteminin okul öncesi dönem çocuklarının ilkokula hazır bulunuşluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the Montessori Education Method on the school readiness levels of preschool children
  1. Tez No: 876724
  2. Yazar: BUKET BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada Montessori eğitim yönteminin okul öncesi dönem çocuklarının ilkokula hazır bulunuşluk düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Montessori Eğitim Yöntemi ve MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ile eğitim alan 60-78 aylık, 20 deney ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 okul öncesi dönem çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Aile Çocuk Genel Bilgi Formu”ve okul öncesi dönem çocuklarının ilköğretime hazır bulunuşluk düzeylerini değerlendirmek amacıyla Polat (2003) tarafından geliştirilen“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği (MİHÖ)”kullanılmıştır. Ön testlerin ardından 12 hafta boyunca kontrol grubunda yer alan okul öncesi dönem çocuklarına MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) uygulanırken, deney grubundaki çocuklara ise Montessori Eğitim Yöntemi uygulanmıştır. 12 hafta sonunda her iki gruba son testler uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS-27 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tekrarlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda; araştırmaya dahil edilen çocukların MİHÖ Gelişim ve Uygulama Formlarından aldıkları toplam puanlar arasındaki farklılığın Montessori eğitim yöntemi lehine olduğu belirlenmiştir. Montessori Eğitim Yöntemi ile eğitim alan çocukların zihinsel-dil gelişimi, sosyal-duygusal gelişim, öz bakım becerileri, ses çalışmaları (fonolojik farkındalık), çizgi çalışmaları ve labirentler (görsel algı, el göz koordinasyonu, dikkat becerileri) alt boyutlardan aldıkları puanların MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ile eğitim alan çocuklara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Montessori Eğitim Yöntemi ile eğitim alan çocukların ilkokula hazır bulunuşluk düzeylerinin MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ile eğitim alan çocuklara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the Montessori education method on the school readiness levels of preschool children. In line with this aim, a total of 40 preschool children aged 60-78 months, including 20 in the experimental group and 20 in the control group, receiving education through the Montessori Education Method and the Ministry of National Education (MEB) Preschool Education Program (2013) under the Kırklareli Provincial Directorate of National Education, were included in the study. The quantitative research method of pre-test post-test control group experimental design was employed. As data collection instruments, the“Family Child General Information Form”developed by the researcher and the“Marmara School Readiness Scale (MIHO)”developed by Polat (2003) to assess the school readiness levels of preschool children were utilized. Following the pre-tests, the MEB Preschool Education Program (2013) was implemented with the children in the control group, while the Montessori Education Method was implemented with the children in the experimental group for 12 weeks. At the end of 12 weeks, post-tests were administered to both groups. The research data were analyzed using the SPSS-27 software package. In the analysis of the obtained data, descriptive statistics, independent sample t-test, and repeated measures t-test were used. The results showed that the total scores obtained from the MPRS Development and Application Forms were in favor of the Montessori education method. It was determined that the scores of the children educated with the Montessori Education Method were higher in the sub-dimensions of cognitive-language development, social-emotional development, self-care skills, sound studies (phonological awareness), line studies, and mazes (visual perception, hand-eye coordination, attention skills) compared to the children educated with the MEB Preschool Education Program (2013). As a result, it was determined that the school readiness levels of the children educated with the Montessori Education Method were higher than those of the children educated with the MEB Preschool Education Program (2013).