Ovaryum kanseri hücrelerinde tarantula cubensis zehrinin anti-proliferatif etkisinin araştırılması
Investigation of the anti-proliferative effect of tarantula cubensis venom on ovarium cancer cells
  1. Tez No: 876727
  2. Yazar: ŞERMİN ARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA AKÇORA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yumurtalık (ovaryum) kanseri dünya çapında ileri evrede teşhis edilmesi nedeniyle ölüm oranı yüksek jinekolojik kanserlerden biri olup, kemoterapi direnci oluşması nedeniyle de yüksek nüks oranına sahiptir. Bu nedenle, tedavide kullanılan ilaçlara ilaveten yeni terapötik yaklaşımların araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, Tarantula cubensis zehrinin yumurtalık kanseri için anti-proliferatif bir ajan olarak kullanılabilme potansiyelinin araştırılmasını içermektedir. Theranekron (THR), ticari olarak temin edilebilen Tarantula clabensis'in alkollü ekstraktıdır ve veteriner hekimlikte homeopatik ilaç olarak laminit, ayak çürüklüğü, artrit, apseler gibi çok sayıda hayvan hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. THR'un çeşitli kanser türlerinde antikanser etkiler sergilediği de bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, ovaryum kanseri hücre hattı olan Skov-3'de THR'un antiproliferatif etkinliği MTT yöntemi ile analiz edilmiştir. THR, Skov-3 hücrelerinde 24 ve 48 saat boyunca hücre canlılığını en yüksek dozda yaklaşık %40 azaltırken; 72 saat boyunca THR ile muamele edilen Skov-3 hücrelerinde herhangi bir sitotoksisite gözlemlenmemiştir. İlaveten, 48 saat süre boyunca THR ile muamele edilen Skov-3 hücrelerinde Bax ve Bcl-2 genlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri kantitatif eş zamanlı PCR analiziyle araştırılmıştır. Skov-3- hücrelerinde THR muamelesi Bax ifadesinde bir değişikliğe yol açmazken, Bcl-2 ifade seviyesinde ise azalmaya doğru bir eğilime neden olmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında elde edilen veriler THR'un Skov-3 hücrelerinde anti-proliferatif bir etki gösterebileceğine işaret etmekte olup, THR'un etki mekanizmasını daha ayrıntılı araştıran ve tedavide kullanılan anti-kanser ajanlar ile THR'u kombine uygulayan çalışmaların yapılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the gynaecological cancers with a high mortality rate worldwide because it is diagnosed at an advanced stage and has a high rate of recurrence due to its resistance to chemotherapy. Therefore, in addition to the drugs used in treatment, there is a need to explore new therapeutic approaches. This study investigates the potential use of Tarantula cubensis venom as an antiproliferative agent in ovarian cancer. Theranekron (THR) is a commercially available alcoholic extract of Tarantula clabensis and is widely used in veterinary medicine as a homeopathic remedy for the treatment of a variety of animal diseases such as laminitis, foot rot, arthritis and abscesses. THR is also known to have anti-cancer properties in several types of cancer. In this study, the anti-pyloric activity of THR in skov-3, an ovarian cancer cell line, was analysed using the MTT method. THR reduced cell viability in skov-3 cells by approximately 40% at the highest dose for 24 and 48 hours. However, no cytotoxicity was observed in skov-3 cells treated with THR for 72 hours. In addition, the mRNA expression levels of Bax and Bcl-2 genes in SKOV-3 cells treated with THR for 48 hours were investigated by quantitative simultaneous PCR analysis. While THR treatment did not alter Bax expression in skov-3 cells, it tended to decrease Bcl-2 expression levels. In conclusion, the data obtained in this study suggest that THR may have an anti-proliferative effect on skov-3 cells and it is important to conduct studies investigating the mechanism of action of THR and to use THR in combination with anticancer agents in treatment.