Investigation of protein kinase C alpha and matrix metalloproteinase targeted therapeutic strategies for ovarian cancer
Ovaryum kanseri için protein kinaz C alfa ve matriks metalloproteinaz hedefli terapötik stratejilerinin araştırılması
  1. Tez No: 1002212
  2. Yazar: ONUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyokimya, Biotechnology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Protein kinaz C alfa (PKCα), matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2) ve matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) enzimleri, ovaryum kanseri (OC) patogenezinde yüksek oranda eksprese edilmekte ve metastatik süreçlerde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, bisindolilmaleimid (BIM) türevleri ve flavonoid bileşiklerinin bu enzimler üzerindeki inhibe edici potansiyelini in silico ve in vitro yöntemler kullanarak değerlendirmek ve böylece OC tedavisi için literatüre yeni aday bileşikler kazandırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, BIM türevlerinin PKCα enzimini, flavonoid bileşiklerinin ise MMP-2/9 enzimlerini inhibe ederek OC hücre hatlarının canlılığını azalttığı hipotezini test etmiştir. Bu bağlamda, in silico analizler, aday bileşiklerin referans bileşiklerle karşılaştırılabilir yüksek stabilite ve güçlü bağlanma afiniteleri sergilediğini göstermiştir. In vitro enzim inhibisyon testleri, BIM-II'nin PKCα aktivitesini önemli ölçüde inhibe ettiğini, izoflavon 7-O-beta-D-glukozit (ISO-7G)'nin ise MMP-2/9 aktivitesini önemli ölçüde inhibe ettiğini ortaya koymuştur. Sitotoksisite analizleri, BIM-II'nin kanser hücrelerinde zamana bağlı antiproliferatif aktivite sergilediğini ve referans ilaç sisplatine kıyasla sağlıklı hücrelerde önemli ölçüde daha düşük toksisite gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna karşın, yüksek sitotoksik potansiyel sergileyen BIM-XI'nin sağlıklı hücrelerde de toksisiteye neden olduğu bulunmuştur. Öte yandan, flavonoid bileşikleri ononin ve ISO-7G'nin test edilen hücre hatları üzerinde sitotoksik etkisi olmadığı ve yüksek hücresel güvenliğe sahip olduğu bulunmuştur. Bu bileşiklerin ilgili hücre hatlarındaki aktivitesinin ilk kez rapor edilmesi, bu çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Protein kinase C alpha (PKCα), matrix metalloproteinase-2 (MMP-2), and matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) enzymes are highly expressed in ovarian cancer (OC) pathogenesis and play a critical role in metastatic processes. This study aims to evaluate the inhibitory potential of bisindolylmaleimide (BIM) derivatives and flavonoid compounds on these enzymes using in silico and in vitro methods, thereby contributing new candidate compounds to the literature for OC treatment. The study tested the hypothesis that BIM derivatives inhibit the PKCα enzyme, while flavonoid compounds inhibit the MMP-2/9 enzymes, thereby reducing the viability of OC cell lines. In this context, in silico analyses showed that the candidate compounds exhibited high stability and strong binding affinities comparable to reference compounds. In vitro enzyme inhibition assays revealed that BIM-II significantly inhibited PKCα activity, while the isoflavone 7-O-beta-D-glucoside (ISO-7G) significantly inhibited MMP-2/9 activity. Cytotoxicity analyses revealed that BIM-II exhibited time-dependent antiproliferative activity in cancer cells and showed significantly lower toxicity in healthy cells compared to the reference drug cisplatin. In contrast, BIM-XI, which exhibited high cytotoxic potential, was found to cause toxicity in healthy cells as well. On the other hand, the flavonoid compounds ononin and ISO-7G were found to have no cytotoxic effect on the tested cell lines and to possess high cellular safety. The fact that the activity of these compounds in the relevant cell lines is reported for the first time constitutes the original value of this study.