Noh ve Kabuki tiyatrosunun cinsiyet kavramı bağlamında incelenmesi
Analysis of Noh and Kabuki theater in the context of gender concept
- Tez No: 876743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMTEN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Noh ve Kabuki tiyatrolarının cinsiyet kavramı bağlamında incelenmesi üzerine gerçekleştirilmiş, Noh ve Kabuki tiyatrolarını oluşturan dönemler, geleneksel Japon tiyatrosu ve spesifik olarak Noh ve Kabuki tiyatrolarındaki erkek ve kadın oyuncuların rolleri incelenmiştir. Temelde, Japon kültürünün, Japon tiyatrosunu nasıl etkilediği ve bu etkilerin nelere yol açtığı araştırılmıştır. Edo- Bakufu yönetimi sebebiyle Kabuki'nin yasaklanması sonucu ortaya çıkan cinsiyet rollerindeki karmaşa üzerine kısa ve öz bir bakış gerçekleştirilmiştir. Tokugawa- Edo döneminden önceki dönemlerde ise, geleneksel Japon tiyatrosunun oluşumuna katkı sağlayan dönemler üzerine inceleme yapılarak, bu dönemlerdeki oyunların Noh ve Kabuki'ye etkileri araştırılmıştır. Çalışma boyunca Noh ve Kabuki tiyatrolarındaki erkek oyuncuların oynadıkları kadın rolleri ve erkek oyuncuların oynadıkları erkek rolleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın başlangıcından sonuna kadar Noh ve Kabuki tiyatrolarındaki cinsiyet konusu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, analysis of Noh and Kabuki theater in the context of gender concept, the periods that make up Noh and Kabuki theaters, traditional Japanese theater, and specifically the roles of male and female actors in Noh and Kabuki theaters. Basically, how Japanese culture has influenced Japanese theater and what these influences have led to has been investigated. A brief overview of the confusion in gender roles that arose as a result of the banning of Kabuki due to the Edo-Bakufu rule. In the periods before the Tokugawa-Edo period, the periods that contributed to the formation of traditional Japanese theater were examined and the effects of the plays of these periods on Noh and Kabuki were investigated. Throughout the work, female roles played by male actors and male roles played by male actors in Noh and Kabuki theaters were tried to be examined. From the beginning to the end of the work, the issue of gender in Noh and Kabuki theaters was tried to be explained.