İlişkili veri yönlendirmesi için röle eklentili darboğaz verim maksimizasyonu: Bir oyun teorisi perspektifi
Relay-augmented bottleneck throughput maximization for correlated data routing: A game theoretic perspective
  1. Tez No: 876747
  2. Yazar: ISRA ELFATIH SALIH EDREES EDREES
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET SERDAR UFUK TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, veri yönlendirme verimliliğini olumsuz etkilemeden enerji tasarrufu sağlamak için röleleri devre dışı bırakan yeni bir strateji belirlemektir.Bu konsept, eş zamanlı olarak hem sensor ağlarında ortaya çıkan enerji tükenmesini azaltmayı, hem verim kapasitesini artırmasını hedeflemektedir. Esasen, bu teknik, röle devre dışı bırakma işlemini göz önünde bulundurarak ağ getirini arttırmaya yönelik özel olarak tasarlanmış öncü bir yönlendirme metriğinin geliştirilmesini kapsamaktadır. Bu metrik, karmaşık veri korelasyon modelleri aracılığıyla çalışarak, sıkı enerji verimliliği standartlarını korurken verim artışının elde edilmesini sağlayacaktır.Sıkı enerji protokolleri ve röle devre dışı bırakma işlemleri çerçevesinde verimi maksimize etmenin doğasında var olan karmaşıklığı ele almanın sonucunda kaçınılmaz olarak NP-tam optimizasyon problemi ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu kökünden çözmek üzere, optimizasyonu hedef alan yenilikçi bir algoritma ortaya konulmuştur. Bu algoritma, enerji sarfiyatını göz önünde bulundurarak, adaptif röle devre dışı bırakma teknikleri, rota seçim stratejileri ile birlikte işleve alarak, ağ performansını artırmaktadır. Böylece, geleneksel yöntemlerin eksik kaldığı noktaları tamamlayıp, etkili bir çözüm sağlamış olur. x Uygun röle devre dışı bırakma protokolü uygulanmasıyla, önerilen teknik ağ dahilindeki kaynaklardan aktarılan darboğaz getirini önemli düzeyde güçlendirirken aynı zamanda ağı enerji sarfiyatından korumaktadır. Kapsamlı sayısal analizler yoluyla toplanan veriler, bu tekniğin verimliliği belirgin bir şekilde doğrulamaktadır. Sonuçlar, gelişmiş röle kapatma protokolü aracılığıyla verimdeki beklenen avantajları vurgulamakta ve genel enerji tüketiminde önemli bir azalma sergilemektedir.Bu önemli sonuçlar göz önüne alındığında, enerji tasarruflu röle destekli teknik, enerji tükenmesi sorunu yaşanan kablosuz sensör ağlarına bir çare olmaktadır; böylece ağların işlemesini hem verim açısından hem sürdürebilirik açısından en üst düzeylere optimize etmeye yararmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine a new strategy of deactivating relays to descrease energy consumption, without negatively affecting the efficiency of data routing. Energy depletion remains a concern for sensor networks, impending their data transmission capabilities. We need to enhance throughput capabilities of sensor networks, such that their energy is used efficiently. For this technique, we have created a routing metric, tailored to this issue. It's designed to optimize network throughput, accounting for the possibility of relay nodes becoming deactivated. Factoring in relay deactivation, the metric can ensure efficient-routing path choice, even in dynamic network environments. This metric operates through intricate data correlation patterns, such that augmented throughput is achieved while maintaining stringent energy-efficient standards. It's inevitable to face issues with NP-complete-optimization while maximising throughput from the sensors. The cause for this could arguably be the intricate balance that needs to be achieved to meet the system's energy requirements and the relay node deactivation. To address this challenge, researchers have proposed a novel optimization algorithm designed to overcome this limitation. Dynamic relay activation, adapting to network changes and strategies for routing with consideration to energy xii consumptions are blended into an algorithm that goes beyond conventionality. Conservation of energy resources is essential in the case of enhanced bottleneck throughput at network source levels; thus, bringing about the need for protocols that meticulously manage the deactivation of relay nodes. Through implementing this protocol, we have been able to conserve the consumption of energy throughout the system, while enhancing throughput outcomes. This approach has proved to be significantly effective; numerical outcomes from our thorough evaluations can confirm. Taking in consideration the aforementioned results, it can be argued that this relay-augmented approach may be used as an energy-efficient solution for WSN systems with energy limitations – allowing for sustainability and network efficiency.