Meme kanseri tanılı kadınlarda travma sonrası gelişim ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of posttraumatic development and influencing factors in women diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 876766
  2. Yazar: AYŞE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma meme kanseri tanılı kadınlarda travma sonrası gelişim ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak 141 kadınla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Hastalarında Travma Sonrası Gelişim Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İnanç Sistemleri Envanteri ve Sağlığın Kaybına Bağlı Gelişen Yasa Psikolojik Tepkiler Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü anova analizi, lineer regresyon ve path analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted with 141 women in order to determine posttraumatic development and factors affecting it in women diagnosed with breast cancer. Introductory Information Form, Posttraumatic Development in Cancer Patients Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Belief Systems Inventory and Psychological Reactions to Grief Due to Loss of Health Scale were used to collect the data. In the analysis of the data, t-test, one-way anova analysis, linear regression and path analysis were performed.