Serebrevasküler hastalık tanısı alan hastalarda serum asprosin düzeyleri
Serum asprosin levels in patients diagnosed with cerebrevascular disease
- Tez No: 876768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Serebrovasküler hastalıklar (SVH), dünya çapında artan ölüm sayıları nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. SVH'ye ilişkin biyokimyasal belirteçler, SVH'de erken klinik deneyleri kolaylaştırarak önemli bir rol oynayabilir. Bu çalışmada yeni bir glukojenik adipokin olan ASP'nin, SVH ile ilişkisi ve SVH'ın tanısında bir biyobelirteç olarak potansiyel kullanımının araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, görüntüleme yöntemlerine göre iskemik SVH (N:58) ve hemorajik SVH (N:9) tanısı konmuş 67 SVH hastası ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 97 katılımcı dahil edildi. Bireylerden alınan kan numunelerinden elde edilen serum örneklerindeki asprosin düzeyleri ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. Aynı zamanda serum örneklerinde CRP, HDL-K, LDL-K, TG ve glukoz ölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebrovascular diseases (CVD) continue to be a significant public health problem due to the increasing number of deaths worldwide. Biochemical markers that can be used in the diagnosis of CDV can play an important role in early diagnosis and treatment by facilitating clinical decisions. This study aimed to investigate the relationship of ASP, a new glucogenic adipokine, with LVH and its potential use as a biomarker in the diagnosis of CVD. Materials and Methods: A total of 97 participants, including 67 CVD patients diagnosed with ischemic CVD (N:58) and hemorrhagic CVD (N:9) according to imaging methods, and 30 healthy controls, were included in this study. Asprosin levels in serum samples obtained from blood samples taken from individuals were measured using an ELISA kit. At the same time, CRP, HDL-C, LDL-C, TG and glucose measurements were recorded in serum samples.