Serum troponin seviyesi akut serebrovasküler hastalık ciddiyetinde belirteç olabilir mi? Modifiye rankin skalası ve troponin seviyeleri arasındaki ilişki
Can serum troponin level be A marker of acute cerebrovascular disease severity? relationship between modified rankin scale and troponin levels
- Tez No: 613074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamız ile Acil Tıp Kliniği'ne Serebrovasküler Hastalık tanısı ile başvuran hastaların serum kardiyak Troponin I seviyesinin; Serebrovasküler Hastalık ciddiyetinde belirteç olup olamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamız prospektif gözlemsel çalışmadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.09.2017 ile 31.08.2018 tarihleri arasında Serebrovasküler Hastalık kliniği ile başvuran, başvurusundan önce Modifiye Rankin Skalası (MRS) 0 olan ve acil serviste yapılan MR Diffüzyon görüntülemesi sonucu Akut İskemik Serebrovasküler Hastalık (SVH) kesin tanısını alan hastalar çalışmaya alındı. Bir yıl sonraki MRS değerleri hastalara telefon ile ulaşılarak öğrenildi. Tüm hastaların demografik verileri, vital paremetreleri, elektrokardiyografi (EKG) bulguları, özgeçmişi, laboratuar değerleri prospektif olarak kaydedildi. 18 yaş altı olan, SVH kliniği ile başvurup hemorojik SVH tanısı alan, MR Diffüzyon görüntülemesi yapılamayan, başvuru öncesi MRS değeri 0'dan büyük olan, geliş EKG'sinde iskemik değişiklik mevcut olan, birinci yıl MRS değeri öğrenilemeyen, troponin yüksekliğinin Acil Tıp Uzmanı veya Kardiyoloji Uzmanı tarafından İskemik SVH dışı nedenlere bağlı olduğu düşünülen hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.09.2017 ile 31.08.2018 tarihleri arasında Serebrovasküler Hastalık kliniği ile başvuran, başvurusundan önce Modifiye Rankin Skalası (MRS) 0 olan ve acil serviste yapılan MR Diffüzyon görüntülemesi sonucu Akut İskemik Serebrovasküler Hastalık (SVH) kesin tanısını alan 316 hasta çalışmaya alındı. Bir yıl sonraki MRS değerleri hastalara telefon ile ulaşılarak öğrenildi. 49 hastaya ulaşılamadığı için çalışma dışı bırakıldı ve 267 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 267 hastanın 140'ı (%52) erkek, 127'si (%48) kadındı. Hastaların yaş ortancası 70 (IQR 57-79) olarak saptandı. Hastaların sonlanım MRS değerleri MRS 0 veya 1 ve MRS ≥2 olarak 2 ana grup olarak incelendi. MRS 0 veya 1 olan 96 hasta, MRS ≥2 olan 171 hasta bulundu. MRS değeri 0-1 olanlar ile MRS ≥2 olanlar arasında yaş, GKS, serum Troponin I, BUN, Kreatinin, Hgb, Htc değerleri açısından anlamlı fark saptandı (p değerleri sırasıyla 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,001). MRS değeri 0 veya 1 olanlar ile MRS ≥2 olanlar arasında sistolik tansiyon, diastolik tansiyon, nabız, satürasyon değeri, glukoz, WBC, NEU, PLT değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p değerleri sırasyla 0.861, 0.444, 0,209, 0,094, 0,283, 0,835, 0,098, 0,547). 140 erkek hastanın 31'inin (%22,1) bir yıl içinde öldüğü, 109'unun (%77,9) yaşadığı, 127 kadın hastanın 51'inin (%40,2) öldüğü, 76'sının (%59,8) yaşadığını saptadığımız çalışmamızda kadın cinsiyetin mortaliteye istatiksel olarak anlamlı etki ettiği tespit edildi (Chi-Square Testi p=0,001). Koroner Arter Hastalığı (KAH) olan 39 hastanın 20'si (%51,3) bir yıl içinde ölmüşken KAH'ı olmayan 228 hastanın 62'si (%27,2) bir yıl içinde öldüğü bulundu ve mortalite açısından aralarında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (Chi-Square Testi p=0,003). EKG'sinde Atriyal Fibrilasyon (AF) tespit edilen 21 hastanın 13'ü (%61,9) bir yıl içinde ölmüşken, AF'si olmayan 246 hastanın 69'u (%28,0) bir yıl içinde öldüğü bulundu ve mortalite açısından aralarında istatiksel olarak fark saptandı (Chi-Square Testi p=0,001). Kronik AF'si olan 25 hastanın 12'si (%48,0) bir yıl içinde ölmüşken Kronik AF 'si olamayan 242 hastanın 70'i (%28,9) bir yıl içinde öldüğü bulundu ve mortalite açısından aralarında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (Chi-Square Testi p=0,05). HT, DM, KBY, Geçirilmiş SVH, en az bir Kronik hastalık varlığı ile mortalite arasında anlamlı fark saptanmadı (Chi-Square Testi, p değerleri sırasıyla 0,65, 0,245, 0,321, 0,50, 0,98). Sonuç: Serum Troponin I değeri Serebrovasküler Hastalık ciddiyetinde anlamlı bir değer olup, hastaların 1 yıllık MRS değeri ile Troponin I arasındaki ilişki anlamlı olarak bulundu. Bir yıl sonunda MRS değeri yüksek olan hastalarda geliş serum Troponin I seviyesi düşük olan hastalara göre yüksek bulundu. Böylece Serum Troponin I seviyesinin Serebrovasküler Hastalık ciddiyetinde önemli bir marker olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to investigate whether serum cardiac Troponin I level can be a marker of Cerebrovascular Disease severity by examining the serum cardiac Troponin I level in patients admitted to the Emergency Medicine Clinic with the diagnosis of Cerebrovascular Disease. Material and method: Our study is a prospective observational study. Patients who applied to the department of Emergency Medicine Clinic of Umraniye Training and Research Hospital between 01.09.2017 and 31.08.2018 with Modified Rankin Scale (MRS) 0 prior to admission and who were diagnosed as acute ischemic cerebrovascular disease (SVD) by MR Diffusion imaging in the emergency department were included in the study. One year later, the MRS values of the patients were obtained by calling the patients. Demographic data, vital parameters, ECG (electrocardiography) findings, history and laboratory values of all patients were recorded prospectively. Patients under the age of 18 years, diagnosed with hemorrhagic CVD by CVD clinic, those who could not be MRI diffusion imaging, MRS value greater than 0 before admission, who has ischemic changes on arrival ECG, whose first year MRS value could not be learned and those who were thought to be due to non-ischemic CVD causes were excluded from the study. Findings: 316 patients who applied to the department of Emergency Medicine of Umraniye Training and Research Hospital between 01.09.2017 and 31.08.2018 with Modified Rankin Scale (MRS) 0 and who were diagnosed as Acute Ischemic Cerebrovascular Disease (CVD) by MR Diffusion imaging in the emergency department prior to admission were included in the study. One year later, the MRS values of the patients were obtained by calling the patients. Since 49 patients could not be reached, they were excluded from the study. The remaining 267 patients were included in the study. Of the 267 patients included in the study, 140 (52%) were male and 127 (48%) were female. The median age of the patients was 70 (IQR 57-79). Outcome MRS values of the patients were analyzed in two main groups. There were 96 patients with MRS 0 or 1 and 171 patients with MRS≥2. There was a significant difference between MRS 0-1 and MRS≥2 in terms of age, GCS, serum Troponin I, Bun, Creatinine, Hgb, Htc values (p values are 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,000, 0,001 respectively), No significant difference was found in terms of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, saturation, glucose, wbc, neu, plt values between those with MRS value 0 or 1 and those with MRS≥2 (p values are 0,861, 0,444, 0,209, 0,094, 0,283, 0,835, 0,098, 0,547, respectively). Of the 140 male patients, 31 (22,1%) of them were died, 109 (77,9%) were alive and of the 127 female patients, 51 (40,2%) of them were dead, 76 (59,8%) were alive. Thus, it was found that female gender had a statistically significant effect on mortality (Chi-Square Test p = 0,001). While 20 (51,3%) of 39 patients with coronary artery disease died within one year, 62 (27,2%) of 228 patients without CAD died within one year. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of mortality (Chi-Square Test p = 0,003). While 13 (61,9%) of 21 patients with atrial fibrillation on ECG died within one year, 69 of 246 (28,0%) patients without AF had died within one year. There was a statistically significant difference in mortality (Chi-Square Test p = 0,001). 12 (48,0%) of 25 patients with chronic AF died within one year, while 70 (28,9%) of 242 patients without chronic AF died within one year. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of mortality (Chi-Square Test p = 0,05). HT, DM, CRF, Previous CVD, presence of at least one chronic disease were not correlated with mortality (Chi-Square Test, p values 0,65, 0,245, 0,321, 0,50, 0,98, respectively). Conclusion: Serum Troponin I value was significant in Cerebrovascular Disease severity and the relationship between 1-year MRS and Troponin I was found to be significant. At the end of one year, patients with high MRS values were higher than those with low serum Troponin I levels. All these findings indicate that Serum Troponin I level is an important marker of Cerebrovascular Disease severity.