Doğum sonu dönemde annelerin bebek bakımına yönelik obsesif ve kompulsif davranışları ile maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between obsessive and compulsive behaviors of mothers towards baby care and maternal attachment in the postpartum period
- Tez No: 876770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Doğum sonrası dönem, doğumdan sonraki ilk 6-8 haftalık dönemdir. Bu süreçte kadında fizyolojik değişikliklerin yanında psikolojik değişikliklerde olmaktadır. Obsesif ve kompulsif davranışları olan anneler bebeklerine zarar vereceği düşüncesiyle birtakım davranışlar sergilerler. Bu davranışlar maternal bağlanma sürecini de olumsuz etkilemektedir. Bu durum bebekle ilgili bazı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu çalışmamızın amacı doğum sonu dönemde annelerin bebek bakımına yönelik obsesif kompulsif davranışlarının maternal bağlanma ile ilişkisini açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırma Sivas Numune Hastanesi'nde Mayıs-Ağustos 2023 tarihleri arasında doğum yapan kadınlara ulaşılarak yapılmıştır. Çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 363 anne katılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı İle İlgili Obsesif Kompulsif Davranışları Ölçeği ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The postpartum period is the first 6-8 weeks after birth. In this process, in addition to physiological changes, psychological changes also occur in women. Mothers with obsessive and compulsive behaviors exhibit certain behaviors with the thought that they will harm their babies. These behaviors also negatively affect the maternal attachment process. This situation may cause some negativities for the baby. The aim of our study is to explain the relationship between mothers' obsessive-compulsive behaviors towards baby care and maternal attachment in the postpartum period. Materials and Methods: This descriptive study was conducted by reaching out to women who gave birth at Sivas Numune Hospital between May and August 2023. 363 mothers who met the inclusion criteria participated in the study. Introductory Information Form, Obsessive Compulsive Behaviors of Mothers Regarding Baby Care in the Postpartum Period Scale and Maternal Attachment Scale were used to collect data. The data were evaluated with the SPSS 23.0 program and a p value of