Doğum sonu obsesif kompulsif davranışların anne-bebek bağlanmasına etkisi
The effect of obsessive-compulsive behaviors on mother-infant bond in the postpartum period
- Tez No: 733932
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum sonrası dönemde obsesif kompulsif davranışların anne-bebek bağlanmasına etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Mart 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma, alınma kriterine uyan 260 anne ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonu Dönemde Annelerin Bebek Bakımına Yönelik Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği (OKDÖ) ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 27,24±5,20 olarak bulunmuştur. Katılımcıların OKDÖ puan ortalaması 17,77±5,28 ve ABBÖ puanı ortalaması 0,60±1,17 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study is planned to determine the effect of obsessive-compulsive behaviours on mother-infant relationship in Postpartum Period. Materials and Methods: The research is a descriptive study, which was carried out at Gynecology and Pediatric Hospital between March 2021 and August 2021. The 260 mother who met the inclusion criteria participated in the study. Fort he data collecting process, Introductory Information Form, Obsessive and Compulsive Behaviors Scale (OCBS) of mothers related to baby care in the postpartum period and Mother-Infant Bonding Scale (MIBS) were used. Findings: The average age of the participants was 27,24±5,20.