Premenstrual sendromu olan ve olmayan genç kızların diyet kalitesi, diyet antioksidan kapasitesi ve diyet inflamatuvar yükünün karşılaştırılması
Comparison of dietary quality, dietary antioxidant capacity and dietary inflammatory load of young girls with and without premenstrual syndrome
- Tez No: 876785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, premenstrual sendromu olan ve premenstrual sendromu olmayan genç kadınların diyet kalitesi, diyet antioksidan kapasitesi ve diyet inflamatuvar yükünün karşılaştırılması amacıyla 290 kadın üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışma verileri araştırmacı tarafından anket formu ile yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Anket formu; tanımlayıcı bilgiler, menstruasyon dönemi ile ilgili bilgiler, antropometrik özellikler, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), antioksidan besin tüketim sıklığı formu ve üç günlük besin tüketim kaydı formundan oluşmaktadır. Kadınların diyet kaliteleri Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (Diet Quality Index-International (DQI-I)) ile; diyetin inflamatuvar yükü Diyet İnflamatuvar İndeksi (Diet Inflammatory Index (DII)) ile değerlendirilmiştir. Kadınların PMSÖ toplam puanı ortalaması 127,2±38,56 olup %47,9'unda premenstrual sendrom varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 290 female university students to compare the diet quality, dietary antioxidant capacity, and dietary inflammatory burden of young girls with and without PMS. The study data were collected by the researcher through face-to-face interviews with a questionnaire form. The questionnaire included descriptive information, information about menstrual period, anthropometric characteristics, Premenstrual Syndrome Scale (PSS), antioxidant food consumption frequency form and three-day food consumption record. The diet quality of the participants was assessed by the Diet Quality Index-International (DQI-I) and the inflammatory burden of their diet was assessed by the Diet Inflammatory Index (DII). The mean PMSQ total score was 127.2±38.56 and 47.9% of the participants had PMS.