Sağlıklı genç kadınlarda farklı menstrual döngü fazlarının kalça eklem pozisyon hissi, fonksiyonel performans ve gövde stabilitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different menstrual cycle phases on hip joint position sense, functional performance, and trunk stability in healthy young women
  1. Tez No: 876786
  2. Yazar: EDA KAYRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı; sağlıklı genç kadınlarda farklı menstrual döngü fazlarının kalça eklem pozisyon hissi, fonksiyonel performans ve gövde stabilitesi üzerine etkisini karşılaştırmaktı. Tek gruplu, çapraz tasarımlı olan çalışmada randomizasyon ve/veya körleme yapılmadı. Çalışmanın örneklemini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinden dahil etme kriterlerini karşılayan 18-25 yaş arası 20 sağlıklı genç kadın oluşturdu. Katılımcıların menstrual döngü fazlarının belirlenmesinde takvim yöntemi, bazal vücut sıcaklığı ve ovulasyon kiti (Laboquick ovulasyon kiti) kullanıldı. Değerlendirme parametreleri olarak; kalça eklem pozisyon hissi, Tek Bacak Squat Testi, Sahrmann Core Stabilite Testi kullanıldı. Kalça eklem pozisyon hissinin fleksiyon açısının sırtüstü ölçümlerinde foliküler faz ile ovulasyon fazı arasında (p=0.017) ve foliküler faz ile luteal faz arasında anlamlı bir farkın olduğu (p=0.005) ancak bu farkın ovulasyon fazı ile luteal faz arasında oluşmadığı (p>0.05), kalça eklem pozisyon hissinin abdüksiyon açısının iki farklı pozisyonda olan ölçümlerinde ise ortalamalar arasında anlamlı farklılık olmadığı (p>0.05) görüldü. Fonksiyonel performans ortalamalarının giderek arttığı, dolayısıyla foliküler fazdan luteal faza doğru gidildikçe performansın iyileştiği görüldü. Gövde stabilitesinde foliküler faz ile ovulasyon fazı arasında (p=0.010) ve foliküler faz ile luteal faz arasında (p=0.024) anlamlı olduğu, foliküler fazdan ovulasyon fazına doğru ortalamanın arttığı, ancak ovulasyon fazı ile luteal faz arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı (p>0.05) görüldü. Sonuç olarak; kalça eklem pozisyon hissinin menstrual döngü fazlarından etkilendiği, fonksiyonel performans ve gövde stabilitesinin foliküler fazdan luteal faza doğru iyileştiği görülmüştür. Böylece sağlıklı kadınların egzersiz programlarını oluştururken menstrual döngüdeki hormon dalgalanmalarıyla beraber kötüleşen performansın dikkate alınması gerekliliğine ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to compare the effects of different menstrual cycle phases on hip joint position sense, functional performance and trunk stability in healthy young women. Randomisation and/or blinding were not performed in this single-group, crossover design study. The study sample consisted of 20 healthy young women aged 18-25 years who met the inclusion criteria among the students of Muğla Sıtkı Koçman University Physiotherapy and Rehabilitation department. Calendar method, basal body temperature and ovulation kit (Laboquick ovulation kit) were used to determine the menstrual cycle phases of the participants. Hip joint position sense, Single Leg Squat Test, Sahrmann Core Stability Test were used as evaluation parameters. In supine measurements of flexion angle of hip joint position sense, there was a significant difference between follicular phase and ovulation phase (p=0.017) and between follicular phase and luteal phase (p=0.005) but not between ovulation phase and luteal phase (p>0.05), and in measurements of abduction angle of hip joint position sense in two different positions, there was no significant difference between the averages (p>0.05). Functional performance averages gradually increased, thus performance improved as the follicular phase progressed from follicular to luteal phase. In trunk stability, there was a significant difference between follicular phase and ovulation phase (p=0.010) and between follicular phase and luteal phase (p=0.024), the mean increased from follicular phase to ovulation phase, but there was no significant difference between ovulation phase and luteal phase (p>0.05). In conclusion; hip joint position sense was affected by menstrual cycle phases, functional performance and trunk stability improved from follicular phase to luteal phase. Thus, the deteriorating performance with hormone fluctuations in the menstrual cycle should be taken into account when creating exercise programmes for healthy women.