Electroactive polymers for next-generation energy storage and conductive composite materials: A focus on PANI and PEDOT -based conjugated polymers
Yeni nesil enerji depolama ve iletken kompozit malzemeler için elektroaktif polimerler: PANI ve PEDOT tabanlı konjuge polimerlere odaklanma
- Tez No: 876790
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, DR. ZEYNEP ERGÖNENÇ YAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Energy, Chemistry, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Konjuge polimerler (CPler) keşfedilmesinden bu yana, benzersiz iletken özellikleri ve potansiyel uygulamaları nedeniyle dikkat çekmiştir. Polianilin ve poli(3,4- etilendioksitiyofen), düşük monomer fiyatı, sentez kolaylığı ve redoks tersinirliği gibi benzersiz özelliklerin birleşimi nedeniyle en çok çalışılan polimerlerden ikisidir. PANI'nin çeşitli tepkime koşulları altında sentezi ve yüksek iletkenliğe ulaşmak için çeşitli sentez yöntemlerinin kullanılması, iletken kompozitlerdeki uygulama potansiyeli nedeniyle mikrodalga soğurma alanında büyük ilgi görmüştür. Bu tez, tepkime parametrelerini ve sentetik yolları manipüle ederek, özellikle PANI'yi epoksi matrislere dahil etmeye veya iletken kompozitlerin oluşturulması için cam elyafları üzerinde bir kaplama olarak uygulamaya odaklanarak PANI'nin iletkenliğini uyarlamak için üstlenilen çabaları özetlemektedir. Geleneksel kapasitörler ve piller arasında konumlandırılan süper kapasitörler, gelecek vaat eden bir enerji depolama cihazı olarak ortaya çıkmıştır. CPler benzersiz elektronik ve yapısal özelliklerinden dolayı süperkapasitör uygulamaları için umut verici malzemeler olarak bilinmektedir. Özellikle PEDOT bazlı malzemelere odaklanan CPlerin sentezi, elektriksel iletkenlik, elektrokimyasal kararlılık ve kolay sentezin dikkate değer kombinasyonundan dolayı süperkapasitör teknolojisi alanında önem kazanmıştır. Bu tez, hem elektrotların hem de elektrolitlerin tasarımına vurgu yaparak, süperkapasitör uygulamaları için PEDOT bazlı CPlerin uyarlanması çabalarına odaklanmaktadır. Kimyasal yapı, polimerizasyon yöntemleri ve morfoloji kontrolü gibi sentez parametrelerini değiştirerek, daha yüksek yük depolama yetenekleri elde etmek için PEDOT bazlı elektrot malzemeleri önerilmiştir. Özetle bu tez, mikrodalga soğurma ve enerji depolama çözümlerine katkıda bulunma potansiyeline sahip yenilikçi sistemler için CP bazlı polimerlerin ve kompozitlerin geliştirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the discovery of conjugated polymers (CPs), they have attracted attention owing to their unique properties and potential applications. Polyaniline and poly(3,4-ethylenedioxythiophene) are two of the most studied polymers owing to a combination of unique properties such as low monomer price, ease of synthesis, and redox reversibility. The synthesis of PANI under various conditions and the use of various synthesis methods to achieve high conductivity have attracted great interest in microwave absorption due to their application potential in conductive composites. This thesis encapsulates the efforts undertaken to tailor PANI conductivity by manipulating reaction parameters and synthetic pathways, specifically focusing on incorporating PANI into epoxy matrices or applying it as a coating on glass fibers for manufacturing conductive composites. Positioned between conventional capacitors and batteries, supercapacitors have emerged as promising energy storage devices. CPs are known as promising materials for supercapacitor applications due to their unique electronic and structural properties. The synthesis of CPs, specifically focusing on PEDOT-based materials, has gained significant prominence in supercapacitor technology due to their remarkable combination of electrical conductivity, electrochemical stability, and facile synthesis. This thesis focuses on the efforts in tailoring PEDOT-based CPs for supercapacitor applications, emphasizing the design of both electrodes and electrolytes. By manipulating synthesis parameters such as chemical structure, polymerization methods and morphology control, PEDOT-based electrode materials were proposed for obtaining higher charge storage capabilities. In summary, this thesis covers the development of CP-based polymers and composites for innovative systems, with the potential to contribute to microwave absorption and energy storage solutions.